2014-10-17 23:56:50
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το δεξί και στην Ευρωλίγκα
Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για τη Euroleague ο Παναθηναϊκός. Οι "πράσινοι" επικράτησαν της Τουρόφ με 84-77, παρά το άγχος που έδειξαν οι παίκτες του Ιβάνοβιτς. Οι πράσινοι αντιμετώπισαν αμυντικά προβλήματα κυρίως στο δεύτερο μέρος. Κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το 26’. Στη συνέχεια η χαλάρωση αμυντικά σε κάποια διαστήματα και η έλλειψη συγκέντρωσης έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι. Οι «πράσινοι» χρειάστηκε ν’ αγχωθούν στην τελευταία περίοδο αλλά στα κρίσιμα λεπτά έδειξαν την ποιότητα τους με την είσοδο του Δημήτρη Διαμαντίδη και πήραν με κόπο τη νίκη αλλά κι ένα καλό μάθημα για τη συνέχεια. Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού Μάρντι Κόλινς ήταν σε τρομερή κατάσταση και σημείωσε 23 πόντους, αλλά οι "πράσινοι" θυμήθηκαν ότι είναι Παναθηναϊκός και νίκησαν. Οι "πράσινοι" είχαν και πάλι προβλήματα στην απόδοσή τους αλλά στο τέλος του αγώνα τα θετικά είναι πολλά περισσότερα από τα αρνητικά
. Το βασικότερο είναι πως η ομάδα καταφέρνει να παίρνει τα αποτελέσματα μέσω των οποίων μια νέα ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός χτίζει χαρακτήρα. Παράλληλα μπαίνουν στο ροτέισον όλο και περισσότεροι παίκτες, όπως ο νεοαποκτηθείς Ράιτ, μοιράζονται οι ρόλοι στην επίθεση ενώ η ομάδα μαθαίνει να παίζει και χωρίς τον Διαμαντίδη. Σίγουρα ο Ιβάνοβιτς θα έχει πολλά παράπονα από την άμυνα των παικτών του συνολικά, αλλά κανείς δε μπορεί να παραγνωρίσει πως ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 84 πόντους δίχως να πιάσει ιδιαίτερα υψηλές επιδόσεις (απόλυτα λογικό γι αυτή την περίοδο) στην επίθεση. Σλότερ, Παππάς είχαν από 16 πόντους, 13 έβαλε ο Γιάνκοβιτς, 11 ο Μπλουμς και 10 ο Μπατίστα. Ο Διαμαντίδης έπαιξε μόλις 15 λεπτά, ενώ ο Τζούλιαν Ράιτ στο ντεμπούτο του έπαιξε 5 λεπτά και σημείωσε 4 πόντους.