2014-10-18 16:44:32
Φωτογραφία για ΗΤΤΑ ΑΝΕΥ... ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΛΜΕ
Φιέστα ετοίμαζε η διοίκηση της Μάλμε για την κατάκτηση του τίτλου, αλλά τα σχέδιά της αναβλήθηκαν!

Ο λόγος, η νίκη της Έλφσμποργκ με 1-2, έστω και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 στο ημίχρονο. Κανείς δεν φανταζόταν πως θα εξελισσόταν κατ' αυτόν τον τρόπο ο αγώνας, καθώς η Μάλμε κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό από το γκολ του Ρόζενμπεργκ.

Το 4-3-3 του Χαρέιντε φαινόταν να αποδίδει μόλις από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, μόνο που όσο περνούσε η ώρα, η Έλφσμποργκ ανέβαζε την απόδοσή της, πλησιάζοντας όλο και περισσότερο στην αντίπαλη εστία.

Μάλιστα στο 66' ο Λάρσον με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 79' ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα και χάρισε τη νίκη στην Έλφσμποργκ, την τέταρτη σε 14 εκτός έδρας αγώνες.

Η Μάλμε από την πλευρά της υπέστη τη δεύτερη εντός έδρας ήττα, αλλά αυτό μικρή σημασία έχει, καθώς έχει κατακτήσει ήδη τον τίτλο.

Επόμενος αγώνας της Μάλμε για το πρωτάθλημα, αυτός με την Μπρομαποϊκάρνα στις 27 του μηνός, εντός έδρας.

Η σύνθεση της Μάλμε: Όλσεν, Τίνερχολμ, Ελάντερ (67' Χάλστι), Χάμαρ, Κονάτε, Έρικσον, Αντού (75' Αντού), Φόρσμπεργκ, Ρόζενμπεργκ, Τσιμπίσκι (67' Μεχμέτι), Ρικαρντίνιο