2014-10-23 21:22:27
Φωτογραφία για ΘΡΙΛΕΡ ΚΑΙ... ΜΙΝΙ ΕΚΠΛΗΞΗ ΣΤΗ ΛΙΟΥΑΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ!
Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να επιστρέψει από το -15, αλλά ο Μάρκους Ουίλιαμς αστόχησε σε τρίποντο, τρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και έτσι η Νεπτούνας πανηγύρισε την πρώτη της ιστορική νίκη στην Ευρωλίγκα με 83-81 στον Δ” όμιλο που μετέχει και ο Ολυμπιακός.

Δυναμικά μπήκε στο ματς ο Ερυθρός Αστέρας απέναντι στη Νεπτούνας, αλλά η λιθουανική ομάδα ανέκτησε γρήγορα τα πατήματά της, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 25-20.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν τη δεύτερη περίοδο, όπως σταμάτησαν την πρώτη και με τον Ντεϊβίντας Γκαΐλιους να είναι ο πρωταγωνιστής της, η Νεπτούνας πήρε διαφορά με δέκα πόντους και το 30-20. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε εγκλωβιστεί στην άμυνα της Νεπτούνας και έτσι οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά τους στους 15 πόντους στο 15ο λεπτό, αλλά μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά 47-37.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την Νεπτούνας να διατηρεί την διαφορά της σε ασφαλή και διψήφια επίπεδα. Ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε στροφές και κατάφερε να μειώσει στους 4, αλλά η Νεπτούνας έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 67-61.

Τα τρίποντα συνέχισαν να «πέφτουν βροχή» και στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα του Γιάκα Μπλάζιτς ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε σε 69-69 στο 32ο λεπτό. Στη συνέχεια ο Ερυθρός Αστέρας έπαθε... μπλακ άουτ και αυτό οι γηπεδούχοι δεν το άφησαν ανεκμετάλλευτο. Με δύο βολές του Γιάκα Μπλάζιτς ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 81-78 στο 38ο λεπτό και ένα λεπτό αργότερα το ματς πήρε …φωτιά με το σκορ να γίνεται 81-81. Ο Βάλντας Βασίλιους με καλάθι εννέα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος έβαλε και πάλι μπροστά τη Νεπτούνας με 83-81 που ήταν και το τελικό σκορ, μιας και ο κορυφαίος του Ερυθρού Αστέρα Μάρκους Ουίλιαμς έγινε… μοιραίος χάνοντας τρίποντο τρία δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Δεκάλεπτα: 25-20, 47-37, 67-61, 83-81

Νεπτούνας (Μακσβούτις): Μαζέικα 8 (1), Γκιρντζιούνας 7 (1), Σίνιτσα 6 (2), Ντίμσα 8 (2), Γκαΐλιους 19 (4), Γκάλντικας 3, Σακούρ 11, Ζαβάτσκας 10 (1), Βασίλιους 8, Μπουτκεβίτσιους 3

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς) : Ουίλιαμς 23 (4), Ντανγκούμπιτς 5 (1), Μίτροβιτς 6, Λάζιτς 9 (1), Μπλάζιτς 16 (2), Κάλινιτς 4, Μαριάνοβιτς 11, Τέζιτς, Τζένκινς 3 (1), Γιόβιτς 2, Ζίρμπες 2