2014-10-31 09:58:07
Φωτογραφία για Ευρωλίγκα: Η Ζαλγκίρις «πλήγωσε» τον Ίβκοβιτς
Η νίκη της Ζαλγκίρις Κάουνας στην Κωνσταντινούπολη επί της Αναντολού Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν το αποτέλεσμα που ξεχώρισε στις αναμετρήσεις που διεξήχθησαν τη... νύχτα της Πέμπτης για την 3η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Οι Λιθουανοί νίκησαν 65-62 καθώς η τουρκική ομάδα βρέθηκε σε άσχημο βράδυ, αν και στο τέλος του αγώνα η αντεπίθεσή της παραλίγο να φέρει την ανατροπή, αλλά ο Ντρέιπερ δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του δόθηκε για να ισοφαρίσει.

Στο Καζάν, η Ούνιξ του Αργύρη Πεδουλάκη πανηγύρισε την πρώτη νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα απέναντι στην ιταλική Σάσαρι της οποίας επικράτησε 85-62, με τον Νίκο Ζήση να έχει 13 πόντους και 2 ασίστ και τον Κώστα Καϊμακόγλου 11 πόντους και 8 ασίστ.

Με ένα εξαιρετικό πεντάλεπτο (4.5 λεπτά για την ακρίβεια) στο δεύτερο δεκάλεπτο, οπότε έτρεξε σερί 17-0, η πρωταθλήτρια Ευρώπης Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε εύκολα την Άλμπα στο Βερολίνο 84-69, ενώ με τον Τζέισι Κάρολ να σταματά στους 32 πόντους, η Ρεάλ συνέτριψε στη Μαδρίτη τη ρωσική Νίζνι Νόβγκοροντ 112-83.