2014-11-03 21:19:37
Φωτογραφία για ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ... ΚΟΥΛΑ ΣΤΗ Β' ΕΘΝΙΚΗ; ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ 62-81
Με κεκτημένη ταχύτητα από την εκπληκτική εμφάνιση στην Πολωνία, ο Βασίλης Σπανούλης οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη επί της ΑΕΚ, στο ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον ερυθρόλευκο πάγκο.

Τίποτα δεν έχει να φοβηθεί ο Ολυμπιακός με αυτόν τον Σπανούλη! Με άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση, ο αρχηγός των ερυθρόλευκων οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 62-81 επί της ΑΕΚ, στο ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον πάγκο του Θρύλου.

Στους 22 πόντους σταμάτησε ο «Kill Bill», ωστόσο οι άνθρωποι του Ολυμπιακού βρίσκονται σε... «αναμμένα κάρβουνα», καθώς, όπως ήδη σας έχουμε ενημερώσει, ο Ματ Λοτζέσκι αποχώρησε τραυματίας λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Από την «Ένωση» ξεχώρισε ο Ντούσαν Σάκοτα με 15 πόντους, ενώ άλλους 10 πρόσθεσε ο Λεωνίδας Κασελάκης.

Στα καθαρά αγωνιστικά Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ομάδας μας παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφερε να κρατήσει χαμηλά στο σκορ την ΑΕΚ, αλλά επιθετικά ήταν άστοχη, ιδιαίτερα πίσω από τα 6.75 με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 15-14 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, ο Θρύλος συνέχισε να παίζει εντυπωσιακή άμυνα, τα ποσοστά στην επίθεση αυξήθηκαν, ο Σπανούλης, ο Λοτζέσκι και ο Αγραβάνης έδιναν λύσεις επιθετικά και έτσι η ομάδα μας τρέχοντας ένα επιμέρους 15-30 στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 30-44 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ο Θρύλος «χτύπησε» μέσα από τη ρακέτα με τον Χάντερ και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα μας μπροστά 52-65.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους με το σκορ να είναι 57-70 στο 35’. Ο Θρύλος διατήρησε με ευκολία τη μεγάλη διαφορά και έφτασε τελικά στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-14, 30-44, 52-65, 62-81.

AEK (Ζιάγκος): Παπαντωνίου, Κάιλς, Σάκοτα 13 (1), Κασελάκης 9 (1), Πολυτάρχου, Ράιτ 6, Καμπερίδης, Γουίλιαμσον 3, Τσιάκος 3, Σαρικόπουλος 7, Μιλόσεβιτς 2, Ίνγκλις 9 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 8 (2τριπ, 6ριμπ), Χάντερ 6 (7ριμπ), Ντάνστον 5, Σπανούλης 22 (2τριπ, 5ασ), Σλούκας 9, Λαφαγιέτ 7 (1τριπ, 3ασ), Λοτζέσκι 9 (1τριπ), Αγραβάνης 7 (2τριπ), Μάντζαρης 8 (2τριπ, 3ριμπ, 2ασ), Καββαδάς, Κατσίβελης.