2014-11-27 01:04:55
Φωτογραφία για ΘΡΥΛΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ! ΓΚΕΝΤ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 ΣΕΤ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ!
Θρυλική ανατροπή για το γυναικείο βόλεϊ του Ολυμπιακού, που νίκησε εκτός έδρας την VDK GENT Dames με 0-3 σετ και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του CEVcup στο χρυσό σετ, μιας και στον πρώτο αγώνα ειχε χάσει στο Ρεντη με 0-3 απο τις Βελγίδες!

Τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη πήραν «καθαρή» νίκη στο Βέλγιο και κατέκτησαν και το χρυσό σετ, παίρνοντας την πρόκριση στη φάση των «16» του CEV CUP.

Οι ερυθρόλευκες ανέτρεψαν τα εις βάρος τους προγνωστικά, μετά την ήττα τους στο Ρέντη από τη Γκεντ και πιάνοντας πολύ καλή απόδοση κατάφεραν να πάρουν που ήθελαν!

Εκεί «μίλησε» η ψυχολογία, η οποία ήταν σαφώς με το μέρος του Ολυμπιακού.

Τα σετ: 19-25 (28’), 21-25 (27’), 18-25 (25’), Χρυσό σετ 7-15 (13’)

Ολυμπιακός (Γιάννης Νικολάκης): Boscacci 17 (3 άσσοι, 2 μπλοκ), Vesovic 15 (2 άσσοι, 53% υποδοχή, 57% επίθεση), Γιώτα 11 (4 άσσοι, 4 μπλοκ), Bramborova 11 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (1 άσσος, 4 μπλοκ), Βλαχάκη 1, Κονόμι (Λ) (47% υποδοχή 29% άριστες), Λαμπρούση, Κοκκινάκη, Τέζα.

VDK Gent Dames (De Henau Jonathan): Goliat 13 (3 άσσους, 2 μπλοκ), Gommans 9 (1 άσσος), De Valkeneer 8 (1 άσσος), Willoughby 7 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Verhlust 4, Divoux 3 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Flament 2 (1 άσσος), Van Cleemputte 1, Van Cleemput, Van Der Sichel, De Smet, Lemey.