2014-12-11 19:38:11
Φωτογραφία για ΠΑΛΕΨΑΝ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ... ΓΑΛΑΤΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1 ΣΕΤ
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, όμως άντεξε... μόνο για ένα σετ, κόντρα στην... ακριβή Γαλατασαράι, που επικράτησε 3-1 σετ στο πρώτο ματς για τους «16» του Τσάλεντζ Καπ στην Τουρκία, δείχνοντας βέβαια καλή εικόνα ενόψει της συνέχειας.

Οι ερυθρόλευκες αιφνιδίασαν τις γηπεδούχους στο πρώτο σετ και έκαναν το 1-0 με 23-25, όμως στη συνέχεια η Γαλατά ανέβασε στροφές, με το δεύτερο σετ να φέρνει την ισοπαλία στις λεπτομέρειες (25-22)

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός παραδόθηκε (25-16), με τη Γαλατασαράι να μπαίνει δυνατά και να παίρνει προβάδισμα μέχρι και +6 (18-11), ενώ στο τέταρτο τα κορίτσια του Θρύλου πίεσαν αρκετά μέχρι το φινάλε, όμως μέτρησε η εμπειρία των γηπεδούχων που έφτασαν ψύχραιμα στο 25-22.

Έτσι, ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει την πρόκριση στον επαναληπτικό που θα γίνει την Τρίτη (16/12) στο κλειστό του Ρέντη, θέλοντας νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, για να πάρει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Η αποστολή του είναι δύσκολη, δεδομένης της διαφοράς δυναμικότητας των ομάδων, όμως η εμφάνιση στο πρώτο ματς άφησε ενθαρρυντικά σημάδια για τη συνέχεια.

Τα σετ: 23-25, 25-22, 25-16, 25-22

Γαλατάσαραϊ (Μπαρμπολίνι): Μέινερς 25 (20/43 επ., 5 άσοι. 55% υπ. – 21% άριστες), Κάλατς 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Μποσέτι 6 (5/15 επ.,1 μπλοκ, 56% υπ. – 38% άριστες), Αλίκαγια 1 (1 άσο), Τσεντόνι 19 (16/39 επ. 1 άσο, 2 μπλοκ), Γκιουρκαγιανάκ 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Γκιουνεϊλιγκί –λ (61% υπ. 0 50% άριστες) / Αιντινλάρ 2 (2 μπλοκ), Γκουτς 1 (1/4 επ., 11% υπ. – 00% άριστες)

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 10 (8/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Βέσοβιτς 12 (10/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 19% άριστες), Μπραμπόροβα 15 (12/28 επ., 3 μπλοκ, 42% υπ. – 24% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/3 επ., 1 άσο), Μποσκάτσι 19 (11/28 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ), Κονόμι –λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Λαμπρούση 1 (1/3 επ.), Βλαχάκη, Κοκκινάκη, Τέζα