2014-12-12 23:59:03
Φωτογραφία για Σε ματς γιορτή ο Ολυμπιακός κλείδωσε την πρωτιά
Ο Ολυμπιακός σε ένα ματς γιορτή επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 64-59 και «κλείδωσε» και μαθηματικά την πρώτη θέση του Δ’ Ομίλου της Ευρώλιγκα, με τους φίλους των δύο ομάδων να δημιουργούν εκπληκτική ατμόσφαιρα! Η αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής θα μείνει για καιρό χαραγμένη στην μνήμη των φιλάθλων των δύο ομάδων. Αποθεώθηκαν όλοι οι παίκτες πριν, κατά την διάρκεια και μετά το τέλος της αναμέτρησης, τιμήθηκε η μνήμη του Μάρκο Ιβκοβιτς και η λήξη της βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση των Βασίλη Σπανούλη και Κώστα Σλούκα. Πολύ καλή ήταν και η παρουσία των Ολιβερ Λαφαγιέτ και Οθέλο Χάντερ. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στο πρώτο δεκάλεπτο. Ναι μεν προηγήθηκε με τον Καββαδά, στο πρώτο καλάθι μετά από 3 λεπτά, αλλά ο Μαριάνοβιτς ήταν πραγματικά ασταμάτητος. Μάλιστα, από τους 16 πόντους του Ερυθρού Αστέρα σε αυτή την περίοδο, σημείωσε τους 11, την ώρα που ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει ρυθμό
. Μία από τα ίδια είχαμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ντάρντεν με δύο εντυπωσιακά καρφώματα ξεκίνησε δυνατά, ο Σπανούλης ανέβηκε στη συνέχεια, έβαλε 8 πόντους μόνο σε αυτό το δεκάλεπτο, ενώ με το τρίποντό του στο τέλος (27-25), έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους». Δεν κράτησε, όμως, για πολύ, με τον Ντράνγκουμπιτς να διαμορφώνει το 27-28 του ημιχρόνου. Ο Σπανούλης έκανε το 29-28 για το δεύτερο προβάδισμα του Ολυμπιακού, στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ούτε αυτό κράτησε πολύ. Τα συνεχόμενα τρίποντα των Σέρβων τους έφεραν ξανά μπροστά στο σκορ και το τέλος της τρίτης περιόδου τους βρήκε στο +6! Στο τέλος, όμως, μίλησε ο Σλούκας. Με τον Έλληνα γκαρντ να φτάνει τους 9 πόντους, να μετράει 3 κλεψίματα, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός πήρε ενέργεια και έφτασε στην ανατροπή στο τέλος. Με τον Σπανούλη να «υπογράφει» το 60-57 (5ο προβάδισμα του Ολυμπιακού) και τον Πέτγουεϊ στην εκπνοή της επίθεσης να κάνει το 63-57, η νίκη κρίθηκε και το τελικό 64-59 έδωσε το απόλυτο του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ και την πρώτη θέση στην Ευρωλίγκα.