2014-12-14 23:30:10
Φωτογραφία για Νίκη για τον ΠΑΟΚ με την ψυχή στο στόμα
Σ' ένα παιχνίδι για γερά νεύρα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει την Κέρκυρα με 2-1, η οποία πήγε στην Τούμπα για να παίξει ποδόσφαιρο και τα κατάφερε. Οι ριζικές αλλαγές του Αναστασιάδη στην βασική ενδεκάδα, καθώς και οι κάκιστες εμφανίσεις ορισμένων παικτών στην ουσία χαράμισαν το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και θα μπορούσαν να προηγηθούν σε ορισμένες περιπτώσεις, αφού δημιούργησαν αρκετούς κινδύνους. Μάλιστα, στο 39' ο δεύτερος βοηθός του Κουκουλάκη υπέδειξε λανθασμένα οφσάιντ τον Ζορμπά, ο οποίος έβγαινε σε θέση τετ α τετ με τον Παναγιώτη Γλύκο. Στο δεύτερο μέρος ο Αναστασιάδης διόρθωσε τα κακώς κείμενα στην ενδεκάδα του περνώντας στο παιχνίδι Αθανασιάδη και Ρατς. Η παρουσία τους, όπως ήταν λογικό, βοήθησε τον ΠΑΟΚ, ο οποίος κατάφερε να προηγηθεί με τον Περέιρα στο 58'. Η Κέρκυρα δεν παρέδωσε τα όπλα και αφού έχασε ευκαιρίες ισοφάρισε με τον Ναγιάρ στο 70', δίνοντας άγρια ομορφιά στο τελευταίο 20λεπτο. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν να πιέσει και να φτάσει στο γκολ της νίκης, όπως αποδείχθηκε, στο 81' με τον Έργκους Κάτσε, ο οποίος έκανε το 2-1. Στη συνέχεια η Κέρκυρα έχασε ευκαιρίες να ισοφαρίσει με κυριότερη την διπλή στις καθυστερήσεις, όταν δοκάρι και Γλύκος κράτησαν το σκορ και έδωσαν το τρίποντο στον "Δικέφαλο", ο οποίος δείχνει πως με την υπάρχουσα κατάσταση δεν μπορεί να αντέξει στα ματς που ακολουθούν, ακόμη και μετά την διακοπή.