2014-12-15 19:22:14
Φωτογραφία για ΟΤΑΝ ΣΟΒΑΡΕΨΕ... ΑΝΕΤΑ! ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 56-73
Ο Ολυμπιακός νίκησε 56-73 εκτός έδρας τον Πανιώνιο σε παιχνίδι για την 10η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η ομάδα μας έπαιξε καταπληκτική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς κρατώντας τους γηπεδούχους στους 4 (!) πόντους.Στην επίθεση ο Μπράιαντ Ντάνστον ήταν ο πρώτος σκόρερ και έτσι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-12 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα και αύξησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ντάνστον και Πέτγουεϊ έκαναν σπουδαία δουλειά επιθετικά και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 17-31 στο πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Μάντζαρης και Σλούκας βοήθησαν με σουτ πίσω από τα 6.75 να «ξεκλειδώσει» η άμυνα των γηπεδούχων, ο Ντάνστον συνέχισε να καρφώνει στο καλάθι του Πανιώνιου όποτε έβρισκε ευκαιρία και έτσι η διαφορά έφτασε έως το +22 με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 35-53.

Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 17-9 στο πρώτο εξάλεπτο της τελευταίας περιόδου μείωσαν σε 52-62, αλλά ο αρχηγός της ομάδας, Βασίλης Σπανούλης, με τρίποντο από τα 8 μέτρα έκανε το 52-65. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα μας έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 3-10 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 4-12, 17-31, 35-53, 56-73.

Πανιώνιος (Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος, Βεργίνης 7 (1), Κουκουλάς, Σπυρόπουλος, Στρναντ 6 (2), Μοτσενίγκος 1, Σταμάτης 5 (1), Γουντς 6, Κόλεμαν 9, Κορόλεφ 3, Προύιτ 2, Χάνκοκ 17 (2).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 13 (3τριπ, 12ριμπ, 1ασ), Χάντερ 4 (2ριμπ), Ντάνστον 18 (9/11διπ), Σπανούλης 5 (1τριπ, 4ασ), Ντάρντεν 4, Σλούκας 7 (5ασ), Λαφαγιέτ 3 (1τριπ), Λοτζέσκι 5, Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 3 (1τριπ, 7ασ), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3 (1).