2014-12-20 20:47:15
Φωτογραφία για ΣΠΟΥΔΑΙΟ «ΔΙΠΛΟ» ΣΤΗ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ Ο ΘΡΥΛΟΣ!
Σπουδαίο διπλό για την ομάδα του Ολυμπιακου στο γυναικείο βόλεϊ που πέρασε με καθαρή νίκη απο την Σαντορίνη, κερδίζοντας τον ΑΟ Θήρας με 1-3 σετ, παραμένοντας έτσι στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος Α1 βόλεϊ γυναικών.

Με επιθετική αιχμή τις δυο ακραίες, Μπραμπόροβα και Βέσοβιτς οι Πρωταθλήτριες κατάφεραν να προηγηθούν στα σετ με 0-1. Ο ΑΟ Θήρας κατάφερε να αντιδράσει ισοφαρίζοντας σε 1-1 και το τρίτο σετ ήταν ενα πραγματικό ντέρμπι. Από τις γηπεδούχες τις περισσότερες επιθέσεις έπαιρναν οι έμπειρες στην Α1, Καρπουζά και η πρώην ερυθρόλευκη Ράντι Τένεβα. Ο Ολυμπιακός φάνηκε πιο έμπειρος στις λεπτομέρειες που έκριναν το σετ και με την είσοδο της Τέζα αλλά και της Βλαχάκη οι οποίες άλλαξαν το ρου του τρίτου σετ, κατάφερε να το κερδίσει ανακτώντας έτσι το προβάδισμα με 1-2, προσθέτοντας έτσι αρκετό άγχος τις αθλήτριες της γηπεδούχου ομάδας.

Στο τέταρτο Σετ ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει τον αγώνα με την Μπραμπόροβα να “πυροβολεί” από την θέση του σέρβις, καταστρέφοντας την υποδοχή του ΑΟ Θήρας, καταφερνοντας να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα. Οι γηπεδούχες δεν μπόρεσαν ποτέ να αντιδράσουν και ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει την 8η νίκη του σε 9 αγώνες.

Τα Σετ: 21-25 (26’), 25-20 (24’), 23-25 (28’), 17-25 (21’)