2014-12-22 19:46:29
Φωτογραφία για Π(ΕΛΑΤΕΣ) Α(ΝΕΥ) Ο(ΡΩΝ)... ΠΑΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3 ΣΕΤ!
Σε ένα εκπληκτικό ματς στην Κυψέλη ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού στο τάι μπρέικ στην αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Με την υπογραφή του Αντρέι Ντιάτσκοφ ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 σετ των "πράσινων" μέσα στο "σπίτι" τους. Ο Βούλγαρος ακραίος του Θρύλου πέτυχε το νικητήριο πόντο του αγώνα της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague και έσπευσε να αγκαλιάσει τον τεχνικό των γηπεδούχων και πρώην προπονητή του στο Φοίνικα Σύρου, Δημήτρη Ανδρεόπουλο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 σετ και 24-25 στο τρίτο σετ, αλλά οι "πράσινοι" αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Θανάση Πρωτοψάλτη, γύρισαν το ματς, ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ για να χάσουν τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Οι "πράσινοι" διατηρήθηκαν στην 6η θέση, όμως μείωσαν τη διαφορά από τον ΑΟ Κηφισιάς στον ένα βαθμό (17β.). Ο Ολυμπιακός έκανε το "9Χ9" και ισοβαθμεί στην κορυφή με τον ΠΑΟΚ, ενώ πέτυχε την 14η σερί νίκη του επί του Παναθηναϊκού και την 18η στο σύνολο.

Τα σετ: 17-25, 20-25, 27-25, 26-24, 12-15