2015-01-01 22:44:33
Φωτογραφία για Η Τότεναμ ταπείνωσε την Τσέλσι, στην κορυφή και η Σίτι. Στραπάτσο για Άρσεναλ, Λίβερπουλ, Γιουνάιτεντ
Συντριβή για την Τσέλσι του Ζοζέ Μουρίνιο! Η Τότεναμ θριάμβευσε με το ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ 5-3 σ' ένα ανεπανάληπτο παιχνίδι και επέτρεψε στη Μάντσεστερ Σίτι, που νίκησε τη Σάντερλαντ να πιάσει κορυφή. Στραπάτο για Γιουνάιτεντ, Άρσεναλ και Λίβερπουλ.

Όταν στο 17' ο καλυπτόμενος Ντιέγκο Κόστα άνοιξε το σκορ και έδωσε προβάδισμα στην Τσέλσι, ήταν αδύνατο να προβλεφθεί ο... τυφώνας που θ' ακολουθήσει. Ο Χάρι Κέιν, όνομα και πράγμα δηλαδή, εξέθεσε το αμυντικό δίδυμο των "μπλε" (Τέρι, Κέιχιλ) και μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η Τότεναμ όχι μόνο είχε φτάσει στην ανατροπή, αλλά είχε αποκτήσει διαφορά δύο τερμάτων. Ο τρομερός φορ των "σπιρουνιών" ισοφάρισε με εξαιρετική προσπάθεια στο 30' και κέρδισε το πέναλτι στο 45' (εκτέλεσε εύστοχα ο Τάουνσεντ), ενώ ενδιάμεσα ο Ρόουζ πήρε το ριμπάουντ από το πλασέ του Σαντλί στο δοκάρι, βάζοντας το δικό του λιθαράκι.

Ο Μουρίνιο θέλησε να κάνει πιο σκληρή την Τσέλσι με Ραμίρες αντί Όσκαρ, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ταπεινωτικό
. Ο Κέιν με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 52' έκανε τους στόπερ των φιλοξενούμενων να μοιάζουν ερασιτέχνες, ενώ ο Σαντλί στο 78' τελείωσε υπέροχα ακόμη μία οργανωμένη επίθεση της Τότεναμ.Στο μεσοδιάστημα ο Αζάρ, ο μακράν καλύτερος παίκτης των "μπλε", είχε μειώσει σε 4-2, αλλά απέναντι σ' ένα αντίπαλο πιο αποφασισμένο δεν υπήρχε τύχη. Ο Τέρι μείωσε στο 87', αλλά δεν ήταν δυνατόν να εξιλεωθεί για ό,τι συνέβη στα μετόπισθεν. Το 5-3, που υπέγραψε τη δεύτερη ήττα στη σεζόν για τους επίδοξους πρωταθλητές, ήταν πολύ βαρύ.

Τότεναμ: Λορίς, Ουόκερ, Βερτόνχεν, Φάσιο, Ρόουζ (76' Ντέιβις), Μπενταλέμπ, Μέισον (13' Ντεμπελέ), Τάουνσεντ (66' Παουλίνιο), Έρικσεν, Σαντλί, Κέιν

Τσέλσι: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Φάμπρεγας, Ουίλιαν (72' Σαλάχ), Όσκαρ (46' Ραμίρες), Αζάρ, Κόστα

Ήταν μια αγωνιστική, η πρώτη του νέου έτους, που ούτως ή άλλως έκρυβε εκπλήξεις. Ακόμη και για την πρωταθλήτρια Σίτι το 3-2 επί της Σάντερλαντ ήρθε με πολύ κόπο και ιδρώτα. Μέχρι μάλιστα η ομάδα του Πελεγκρίνι ν' ανοίξει το σκορ με τον Τουρέ στο 57', καθαρές ευκαιρίες δεν είχε δημιουργήσει απέναντι στις καλά οργανωμένες "αγριόγατες". Το 2-0 από τον Γιόβετιτς στο 66' δημιούργησε συνθήκες άνετης επικράτησης, παρόλα αυτά η ομάδα του Πογέτ αντέδρασε ιδανικά και σε τρία λεπτά πέτυχε δύο γκολ, ισοφαρίζοντας τους "πολίτες". Αν μάλιστα δεν υπήρχε η γρήγορη απάντηση από τον Λάμπαρντ στο 73', η Σίτι ήταν πολύ πιθανό να μην κατάφερνε να πάρει το "τρίποντο", αφού η Σάντερλαντ θα κλεινόταν καλά ξέροντας ν' αμυνθεί.

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Καμπαλέρο, Σαμπαλέτα, Μανγκαλά, Κλισί, Ντεμιτσέλις, Νασρί (85' Κολάροφ), Νάβας, Σίλβα (90' Μίλνερ), Φερναρντίνιο, Τουρέ, Γιόβετιτς (70' Λάμπαρντ)

Σάντερλαντ (4-1-4-1): Παντιλίμον, Τζόουνς, Μπράουν, Ο'Σι, Βερχίνι (78' Κοάτες), Λάρσον, Ρόντγουελ, Τζόνσον, Γκόμες (58' Τζιακερίνι), Μπάκλεϊ (65' Άλβαρες), Ουίκμαν

Η Λίβερπουλ αποδείχθηκε άξια της μοίρας στο παιχνίδι με την ουραγό Λέστερ και σπατάλησε την ευκαιρία να φτάσει σε μια τρίτη σερί νίκη καλύπτοντας το χαμένο έδαφος. Χωρίς να είναι καλύτερη, προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο μισό, έχοντας ανοίξει το σκορ μ' ένα πέναλτι φάντασμα και διευρύνοντας το προβάδισμά της με δεύτερη εκτέλεση του Τζέραρντ από την άσπρη βούλα. Αντί όμως να χτίσει πάνω σε αυτό το προβάδισμά της, κάθισε πάνω του και επέτρεψε στις "αλεπούδες", που είχαν δοκάρι στο 0-0, να διεκδικήσουν τις πιθανότητές του. Δύο γκολ σε τρία λεπτά και από το πουθενά ντέρμπι για μία Λίβερπουλ που όσο απείλησε στο τελευταίο ημίωρο τόσο απειλήθηκε, αφήνοντας εν τέλει δυο εντός έδρας βαθμούς.

Λίβερπουλ (3-4-3): Μινιολέ, Τουρέ, Σακό, Τσαν, Τζέραρντ, Χέντερσον, Μορένο (85' Λάμπερτ), Λέιβα (72' Μάρκοβιτς), Κουτίνιο, Λαλάνα (55' Μπορίνι), Στέρλινγκ

Λέστερ (4-5-1): Άμερ, Ντε Λαέτ, Μόργκαν, Σίμπσον, Βασιλιέφσκι, Ντρινκγουότερ (37' Νάτζεντ), Χάμοντ (67' Καμπιάσο), Τζέιμς, Σλουπ, Μαρέζ, Βάρντι (75' Ουγιόα)

Για την Άρσεναλ ο νέος χρόνος ήρθε με ακόμη χειρότερο τρόπο. Στο "Σεντ Μέρις" η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ αποδείχθηκε τρομερά ευάλωτη στην άμυνα και δωρίζοντας δύο γκολ στη Σαουθάμπτον έφυγε μ' ένα απόλυτο μηδενικό. Μόνο ο Αλέξις Σάντσες προσπάθησε να κρατήσει όρθιους τους συμπαίκτες του, αλλά ήταν πολύ μόνος. Μανέ και Τάντιτς, μία φορά σε κάθε ημίχρονο, ευχαρίστηκαν για τις ευγενικές προσφορές των γκολ και διαμόρφωσαν το 2-0 σ' ένα παιχνίδι που η ομάδα του Κούμαν θα μπορούσε να σκοράρει δυο και τρεις φορές ακόμα.

Σαουθάμπτον (4-2-3-1): Φόρστερ, Γκάρντος (71' Γιοσίντα), Φόντε, Αντερβάιρελντ, Μπέρτραντ, Ντέιβις, Μανέ (42' Ριντ), Τάντιτς (85' Λονγκ), Εϊνιάμα, Γουόρντ-Πρόουζε, Πελέ

Άρσεναλ (4-2-3-1): Στσέζνι, Ντεμπισί (84' Άκπομ), Γκιμπς, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Ροσίτσκι, Τσαμπερλέιν, Καθόρλα, Τσέιμπερς (60' Ουόλκοτ), Κοκλέν, Σάντσες

Στο παιχνίδι που έκανε ποδαρικό στο 2015, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχθηκε ισόπαλη1-1  στην έδρα της Στόουκ. Η ομάδα του Φαν Χαλ αιφνιδιάστηκε, όταν μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης ο Σόουκρος από κοντά άνοιξε το σκορ. Η ισοφάριση για τους "κόκκινους διάβολους" ήρθε στο 26ο λεπτό με τον Φαλκάο. Ο Κάρικ εκτέλεσε άψογα το κόρνερ βρίσκοντας τον Κολομβιανό μέσα στην περιοχή που με σουτ ισοφάρισε στο κατάλληλο χρονικό σημείο.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πάνε με το 1-1 στα αποδυτήρια. Το ίδιο σκηνικό και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Η μπάλα βρισκόταν συνεχώς στα πόδια των παικτών της Γιουνάιτεντ, οι οποίοι όμως δεν μπορούσαν να βρουν διάδρομο για να "δημιουργήσουν" ευκαιρίες. Η άμυνα της Στόουκ ήταν σταθερή και τελικά κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στόουκ: Μπέγκοβιτς, Κάμερον, Σόουκρος, Μουνιέσα, Πίτερς, Ενζοζί, Γουέλαν, Αρναούτοβιτς (81' Ασαϊντί), Γουόλτερς, Ντιούφ, Κράουτς

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Τζόουνς, Σμόλινγκ, Έβανς, Κάρικ, Γιανγκ (75' Ράφαελ), Ρούνεϊ, Μάτα, Σο (63' Γιανουζάϊ), Φαλκάο (63' Ερέρα), Φαν Πέρσι