2015-01-11 19:33:07
Φωτογραφία για ΤΟ ΘΡΙΛΕΡ ΤΩΝ.... ΘΡΙΛΕΡ ΣΤΗΝ ΠΥΛΑΙΑ ΣΤΟ ΠΑΟΚ - ΑΕΚ!
Με μια απίστευτη ανατροπή από το -4 στα τελευταία 28’’, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 73-71 της ΑΕΚ στο «Παλατάκι».

Ο Απόλλωνας Τσόχλας κράτησε… όρθιο τον ΠΑΟΚ όταν η ΑΕΚ είχε σαφές προβάδισμα και ο Τζέικ Οντουμ με τρίποντο επτά δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε «σκότωσε»... την Ενωση, δίνοντας τη νίκη στους γηπεδούχους. Αστόχησε ο Ντελινινκάιτις στο φινάλε και έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση!

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μόλις δύο φορές στην Πυλαία, αλλά ήταν η πρώτη (2-0) και η τελευταία στο ματς (73-71) που του αρκούσαν να πανηγυρίσει μια απίθανη νίκη επί της ΑΕΚ στο «Παλατάκι» για τη δωδέκατη αγωνιστική.

Ο Τζέικ Όντουμ, που ήταν άφαντος σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, με τρίποντο ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής για τους γηπεδούχους.

«Αυτοκτόνησαν» οι φιλοξενούμενοι, που βρέθηκαν στο +15 στο τρίτο δεκάλεπτο και στο +4 στα 28’’ πριν το τέλος.

Δεκάλεπτα: 18-23, 32-42, 53-55, 73-71

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 18, Λιάπης, Κάρτερ 14(2), Κακαρούδης 5(1), Τσόχλας 14(2), Δέδας, Μαργαρίτης 9(1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Οντουμ 7 (1), Βον 2, Μπρέμερ, Σαλούστρος 4.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Μενσά-Μπονσού 12, Παπαντωνίου 9(1), Ντελινινκάιτις 14(3), Σάκοτα 7(1), Κασελάκης 2, Ουίλιαμσον 4, Τσιάκος, Αθηναίου 2, Μιλόσεβιτς 8 (10 ριμπάουντ), Ινγκλις 13(3).