2015-01-11 20:01:23
Φωτογραφία για Πολυβόλο ο Παναθηναϊκός γάζωσε τον Εργοτέλη
Παίζοντας καταπληκτικά για 45' και όντας πραγματικά καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 5-0 του Εργοτέλη (8'-23' Κλωναρίδης, 11'-15'-43' Μπεργκ) και επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα. Οι πράσινοι που πέτυχαν και τα πέντε γκολ τους στο πρώτο ημίχρονο δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Κρητικούς. Ουσιαστικά το παιχνίδι τελείωσε στο 15΄όταν ο Μπεργκ διαμόρφωσε το 3-0 ενώ τα δυο επόμενα γκολ των πράσινων στο πρώτο μέρος ήταν φυσικό επακόλουθο της πίεσης τους και της πολύ καλής απόδοσης τους με την τριάδα Μπεργκ, Πέτριτς και Κλωναρίδη να κάνει ότι ήθελε στο ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έριξε τους ρυθμούς. Έκανε συντήρηση δυνάμεων καθώς ακολουθούν πολλά συνεχόμενα παιχνίδια και απλά διατήρησε το 5-0 του πρώτου μέρους. Το τριφύλλι είχε να πετύχει πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο από τις 20 Οκτωβρίου του 2001, όταν είχε επιβληθεί της Παναχαϊκής με 8-0
. Ο Αναστασίου έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από τους ποδοσφαιριστές του τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. «Μετά την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, δεν μπορούμε να πούμε πολλά για το παιχνίδι. Ζήτησα από τους παίκτες μου να είναι αποτελεσματικοί καθώς χάναμε πολλές ευκαιρίες. Το εφαρμόσαμε στο πρώτο ημίχρονο και παίξαμε καλό ποδόσφαιρο, φτάσαμε σε μία άνετη και επιβλητική νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε καλή αντίδραση γιατί δεν δώσαμε ευκαιρίες και ήμασταν συνεπείς στο αμυντικό κομμάτι. Θέλαμε να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε κάποια παιδιά και να δοκιμάσουμε πράγματα. Ξεχνάμε το παιχνίδι και κοιτάμε το ματς της Τετάρτης (14/1).