2015-01-13 00:52:13
Φωτογραφία για ΠΑΡΑΛΙΓΟ... ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ Η ΑΡΜΑΝΙ!
Μια «ανάσα» από την... δυσάρεστη έκπληξη βρέθηκε η Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο, αλλά τελικά κατάφερε να αποδράσει με το διπλό επί της Πιστόια με 73-79 στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά στην δεύτερη περίοδο η Πιστόια με επιμέρους σκορ 20-15, πήρε το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε... «θρίλερ» με τις ομάδες να βαδίζουν χέρι χέρι στο σκορ. Ένα λεπτό πριν το τέλος η Πιστόια είχε μειώσει σε 70-72 αλλά η ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού χάρη σε τρίποντο του Ράγκλαντ κατάφερε να πάρει «ανάσα» στο σκορ και τελικά να φτάσει στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για την Μιλάνο ήταν ο Αλεσάντρο Τζεντίλε με 25 πόντους και τον ακολούθησε ο Τζόε Ράγκλαντ με 19 πόντους.

Για την Πιστόια ξεχώρισαν ο Γκίλμπερτ Μπράουν με 18 πόντους και ο Λάνγκστον Χολ με 13 πόντους.