2015-02-01 09:22:06
Φωτογραφία για Το σήκωσαν τα... Καγκουρό
Η Αυστραλία είναι η νέα κάτοχος του Πανασιατικού Κυπέλλου μετά τη νίκη της στην παράταση επί της Νότιας Κορές με 2-1 Η ομάδα του Ελληνοαυστρλού τεχνικού Άγγελου Ποστέκογλου πήρε τέσσερα χρόνια αργότερα αυτό που της στέρησε η Ιαπωνία στο Κατάρ .

Και τα δύο γκολ επιτεύχθηκαν στα τέλη των δύο ημιχρόνων. Το προβάδισμα πήρε η Αυστραλία στο 45 με τον Λουόνγκο.Οι Κορεάτες επιτέθηκαν στο δεύτερο 45λεπτο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις με τον επιθετικό της Λεβερκούζεν, Χέονγκ Μιν Σον. Τη νίκη στους Αυστραλούς έδωσε στο 105' ο Τζέιμς Τροίζι. Να θυμίσουμε πως η Αυστραλία εντάχθηκε στην Ασιατική Ποδοσφαιρική Συνομοσπονδία το 2006, ενώ το 2011 ηττήθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Ασίας από την Ιαπωνία με 1-0 στην παράταση.

Από την άλλη, η Νότιας Κορέας έμεινε με τις δυο κατακτήσεις το 1956 και το 1960! Φέτος έφτασε για πρώτη φορά στον τελικό της διοργάνωσης μετά το 1988.