2015-02-02 21:00:17
Φωτογραφία για Δεν συμβιβάζεται με την ήττα η ΑΕΚ
Εστω και αν δεν έφτασε σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, η ΑΕΚ έμεινε όρθια, συνέχισε την αήττητη πορεία της και πήρε την ισοπαλία με 1-1 στη Ριζούπολη από τον Απόλλωνα, κόντρα σε όλους και σε όλα. Αυτό που πρέπει να προβληματίσει είναι η αισχρή διαιτησία του Φωτιάδη. Ενας ακατάλληλος διαιτητής που έβαλε φωτιά στο παιχνίδι και με κωμικές αποφάσεις πήγε να δημιουργήσει προβλήματα στην ΑΕΚ. Ο Φωτιάδης άφησε την ΑΕΚ με εννιά παίκτες αποβάλλοντας Πλατέλλα και Μάνταλο, επέτρεψε το αντιαθλητικό παιχνίδι των παικτών του Απόλλωνα και έβαλε φωτιά στο ματς. Αυτή τη φορά η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και αυτό στοίχησε από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έβγαλαν δυναμισμό στο παιχνίδι τους. Το μεγαλύτερο ζήτημα αφορούσε τη μεσαία γραμμή, όπου ο Ανάκογλου ήταν ωσεί παρών και η μπάλα μεταφερόταν από την άμυνα στην επίθεση δίχως να υπάρχει ορθολογικό παιχνίδι. Παρόλα αυτά, η Ενωση κατάφερνε να απειλεί από τα «στημένα» και πέτυχε δύο γκολ, τα οποία ορθώς ακυρώθηκαν ως οφσάιντ στις κεφαλιές των Μάνταλου και Αραβίδη, αντίστοιχα
. Στο 22ο λεπτό ο Πλατέλλας αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Ο Απόλλωνας Σμύρνης εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 24ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κοτσώνης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, κάνοντας το 1-0. Ότι δεν κατάφερε να κάνει η ΑΕΚ για 80 λεπτά, το έκανε μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου. Ο Αραβίδης κέρδισε το πέναλτι, με τον Μάνταλο να κάνει το 1-1 και το ματς να ξεκινάει από την αρχή. Λίγα λεπτά αργότερα ο Μπρέσεβιτς με ανάποδο ψαλίδι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Πίτκα, το οποίο έσωσε τον Απόλλωνα Σμύρνης. Στο 87ο λεπτό ο Μάνταλος δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι η ΑΕΚ συνέχισε με εννέα παίκτες, κάτι που έκανε το έργο της πιο δύσκολο. Παρόλ'αυτά η ΑΕΚ παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα και πλέον μετρά δύο ισοπαλίες μετά από εκείνο το 0-0 στο Κρανίδι με αντίπαλο την Ερμιονίδα.