2015-02-06 23:03:32
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός μεταμορφώθηκε στην επανάληψη και νίκησε
Ο Παναθηναϊκός, παρά το κακό του πρώτο ημίχρονο μεταμορφώθηκε στην επανάληψη και με τους Φώτση, Γιάνκοβιτς και Γκιστ να ξεχωρίζουν, κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο πρώτο διπλό στο Τοπ-16, επικρατώντας της Αλμπα με 59-65 για την 6η αγωνιστική. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του Παναθηναϊκού στο Βερολίνο, εκεί όπου δεν έχει χάσει ποτέ όσες φορές έχει αγωνιστεί. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν «κρύες» στο παρκέ με αποτέλεσμα ο ρυθμός να είναι αρκετά χαμηλός. Το ματς ξεκίνησε με ένα τρίποντο για κάθε ομάδα (3-3 στο 1΄) αλλά μετά χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν πέντε λεπτά για να ξαναμπεί καλάθι. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 3-7 στο 7ο λεπτό αλλά η Αλμπα δεν άργησε να απαντήσει, στο 9’ προηγηθηκε με 13-10, με τον Σλότερ να ισοφαρίζει στην εκπνοή του δεκαλέπτου σε 13-13. Ο ρυθμός δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να μην προσφέρουν στο κοινό ιδιαίτερα καλό μπάσκετ
. Αρκετά λάθη και ακόμα περισσότερα χαμένα ριμπάουντ από την πλευρά των «πρασίνων», βοήθησαν την γερμανική ομάδα να πάρει ξανά το προβάδισμα και στο 15’ προηγήθηκε με 19-15. Ο Παναθηναϊκό «χάριζε» πολλές δεύτερες επιθέσεις στην Αλμπα και αυτό δεν βοηθούσε την ελληνική ομάδα να ξεκολλήσει επιθετικά. Αν και δύσκολα όμως, οι «πράσινοι» μείωσαν προσωρινά σε 23-20 αλλά αυτό δεν σταμάτησε τους γηπεδούχους που τελικά με επιμέρους σκορ 16-9 στην δεύτερη περίοδο, ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο + 7 (29-22). Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η Αλμπα φάνηκε να βρίσκει ρυθμό και εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνα του Παναθηναϊκού, με ένα σερί επτά πόντων προηγήθηκε με 36-27 στο 23ο λεπτό, ενώ στο 24’ η διαφορά έφτασε στο +10 (41-31). Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός άρχισε να «ξυπνάει» και πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και στο 28’ κατάφερε να μειώσει σε 44-40 και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Η Αλμπα προσπάθησε να κάνει ξανά την αντεπίθεσή της, αλλά η ελληνική ομάδα με σημαντικούς πόντους του Γιάνκοβιτς και του Μαυροκεφαλίδη, κατάφερε στο 30’ να ισοφαρίσει σε 45-45. Στην τελευταία περίοδο η «ζυγαριά» έμοιαζε να… γέρνει προς το πράσινο. Με μεγάλα καλάθια του Γκιστ και του Γιάνκοβιτς, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 45-51 στο 32ο λεπτό και η Αλμπα φάνηκε να χάνει την συγκέντρωσή της. Ο Αντώνης Φώτσης ανέλαβε δράση μέσα στη ρακέτα, κέρδισε σπουδαίες μάχες για τα ριμπάουντ, ο Τζέιμς Γκιστ πρόσφερε ενέργεια και οι «πράσινοι» στο 36’ προηγούνταν με 50-58. Η Αλμπα όμως, δεν το έβαλε κάτω και στο 38’ εκμεταλλευόμενη τα αχρείαστα λάθη των «πρασίνων» μείωσε σε 57-61. Ο Παναθηναϊκός όμως, έμεινε συγκεντρωμένος στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και τελικά έφτασε στη νίκη με 59-65.