2015-02-15 18:05:26
Φωτογραφία για Όταν έπαιξε σαν Παναθηναϊκός νίκησε!
Δια πυρός και σιδήρου πέρασε ο Παναθηναϊκός από το "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης" επικρατώντας με 3-2 ενός ΟΦΗ αποφασισμένου για όλα και πανηγύρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης, μία πολύτιμη κατάκτηση διότι διατηρεί τη διαφορά του από τον Ολυμπιακό στους έξι πόντους και του δίνει τη δυνατότητα να τη μειώσει στους τρεις την επόμενη αγωνιστική στο ντέρμπι του "Απόστολος Νικολαΐδης"! Το ματς άρχισε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό με ένα γκολ του Καρέλη στο 2', όμως στη συνέχεια οι ποδοσφαιριστές του Αναστασίου υποχώρησαν αδικαιολόγητα, έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους και περίμεναν αδικαιολόγητα. Οι Κρητικοί έδωσαν κάθε ικμάδα της δύναμης τους και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ σε 2-1 υπέρ τους,  με ένα φάουλ από το οποίο προήλθε το γκολ του Μονιάκη, αλλά και με ένα πέναλτι που σκόραρε ο Μερεμπασβίλι. Ο Παναθηναϊκόςστο πρώτο ημίχρονο ήταν αγνώριστος, μη μπορώντας να δημιουργήσει παιχνίδι, ήταν άτολμος, ιδιαίτερα νευρικός μετά την ισοφάριση του ΟΦΗ, εν αντιθέσει με τους κρητικούς που δεν σταμάτησαν να παλέυουν το ματς με επιβράβευση την επίτευξη δύο τερμάτων. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι "ξύπνησαν" από το λήθαργο, βοήθησε πολύ και η παρουσία του Νίνη, έπαιξαν πιο ορθολογικά, δημιούργησαν ευκαιρίες και συνεπικουρούμενοι από το γρήγορο γκολ του Πράνιτς, επανέκτησαν τον έλεγχο και με το δεύτερο γκολ του Καρέλη, πήραν τη νίκη!