2015-03-05 23:59:09
Φωτογραφία για Με τέτοια λάθη δεν κερδίζεις την Μπαρτσελόνα
Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολλές φορές στην «πηγή» αλλά άλλες τόσες χάρισε το «νερό» στην Μπαρτσελόνα, η οποία απέδρασε ξανά από το ΟΑΚΑ με 77-81 για την 9η αγωνιστική του Τοπ-16 και προσπέρασε τους «πράσινους» στην 3η θέση της βαθμολογίας. Ο Παναθηναϊκός έκανε δυναμικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και φαινόταν να έχει από νωρίς επιβάλλει τον ρυθμό του σε άμυνα και επίθεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 3ο λεπτό να προηγηθεί με 7-1. Ο Εστέμπαν Μπατίστα έμοιαζε να έχει πάρει τον «αέρα» του Τόμιτς και δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει μέσα από τη ρακέτα και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +5 (21-16). Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε και η Μπαρτσελόνα άρχισε να ανεβάζει «ταχύτητα». Με την είσοδο του Χουάν Κάρλος Ναβάρο, η ισπανική ομάδα βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ο Τόμιτς μπήκε σε mood… άμυνας και αυτό οδήγησε στο 23-23 στο 13ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ελέγξει το σκορ ως το  25’ αλλά από εκεί κι έπειτα έχασε την συγκέντρωσή του στην άμυνα, άφησε ανεκμετάλλευτες πολλές επιθέσεις και αυτό τον έβγαλε εκτός ρυθμού, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να προηγηθεί με 32-42
. Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του, ξεκινώντας όπως επιβαλλόταν, από την άμυνα. Οι «πράσινοι» άρχισαν να πιέζουν περισσότερο στα μετόπισθεν και με σημαντικούς πόντους από τον Σλότερ και τον  Μπατίστα, ροκάνισε την διαφορά. Η Μπαρτσελόνα ωστόσο, έβρισκε κυρίως από τους ψηλούς της, λύσεις στην επίθεση και δεν επέτρεπε στην ελληνική ομάδα να προσπεράσει. Με τον Τζέιμς Γκιστ να προσφέρει ενέργεια μέσα στο παρκέ, οι «πράσινοι» κατάφεραν στο 27’ να μειώσουν σε 47-49 αλλά οι Ισπανοί χάρη στον Τίμπορ Πλάις, στο 30’ είχαν προηγηθεί με 52-57. Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με «καλά» νέα για τον Παναθηναϊκό, καθώς μόλις στο 32’ η Μπαρτσελόνα έφτασε τα πέντε ομαδικά φάουλ ενώ στο 33ο λεπτό, ο Τίμπορ Πλάις έκανε το πέμπτο δικό του και έκατσε στον πάγκο. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύτηκε τα «δώρα» των φιλοξενούμενων και παρέμενε πίσω στο σκορ, επιτρέποντας στην Μπαρτσελόνα να σουτάρει πολλές φορές ανενόχλητη. Από το 35ο λεπτό κι έπειτα όμως, οι «πράσινοι» αποφάσισαν να πιέσουν ακόμη περισσότερο και με δύο μεγάλα τρίποντα από Σλότερ και Γκιστ κατάφερε στο 38’ να μειώσει σε 73-75 και το ματς πήρε «φωτιά»! Τα διαδοχικά λάθη στην επίθεση όμως, δεν βοηθούσαν τον Παναθηναϊκό να κάνει την υπέρβαση και στο 39’ ήταν πίσω στο σκορ με 74-77. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να γίνει η μεγάλη ανατροπή και η Μπαρτσελόνα έφυγε ξανά με το διπλό από το ΟΑΚΑ, με 77-81 και πέρασε στην 3η θέση του ομίλου.