2015-03-13 22:00:13
Φωτογραφία για Έχασε και μπήκε σε μπελάδες ο Παναθηναϊκός
Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μια «ανάσα» από την ανατροπή, αλλά η μεγάλη προσπάθεια του Νίκου Παππά (21π.) δεν ήταν αρκετή για τους «πράσινους, που ηττήθηκαν από την Ζαλγκίρις με 76-70 και έχασαν σημαντικό έδαφος για την τρίτη θέση του Ομίλου. Σημαντική βοήθεια και από τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς, ο οποίος στα δύσκολα έδωσε ώθηση στον Παναθηναϊκό τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση αλλά δεν έφτανε για ολοκληρωθεί η ανατροπή και να εκμεταλλευτεί παράλληλα την ήττα της Αλμπα. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημα στο πρώτο δεκάλεπτο, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Ζαλγκίρις και έτρεξε ένα σερί 5-0 ως το τρίτο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να μην μπορεί να βρει ρυθμό, ειδικά στην άμυνα και παρά το γεγονός πως μείωσε προσωρινά σε 7-6 στο 5ο λεπτό, οι Λιθουανοί με «όπλο» τους πόντους από την περιφέρεια, στο τέλος του δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 17-13. Η αστοχία του Παναθηναϊκού, ειδικά από την γραμμή των τριών πόντων, συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, που σε συνδυασμό με την πιεστική άμυνα των γηπεδούχων και τα δικά τους καλά ποσοστά από τα 6.75μ, βοηθούσε την Ζαλγκίρις να ανοίξει την διαφορά
. Στο 12ο λεπτό, οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 21-15, οι «πράσινοι» κατάφεραν δύσκολα να μειώσουν σε 21-18 ένα λεπτό αργότερα αλλά αυτό δεν πτόησε την Ζαλγκίρις που στο 16’ είχαν ανεβάσει την διαφορά στο +12 (32-20), με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει ρυθμό. Ένα τρίποντο του Φώτση φάνηκε να δίνει μια μικρή ώθηση στην ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς (32-23) αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τους «πράσινους» που στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν πίσω στο σκορ με 39-28. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε καθώς ανέλαβε δράση ο Νίκος Παππάς. Ο Ελληνας γκαρντ των «πρασίνων» έδωσε «ανάσες» στον Παναθηναϊκό από την γραμμή των τριών πόντων και με συνολικά τέσσερα δικά του τρίποντα ως το 27ο λεπτό, η ελληνική ομάδα κατάφερε όχι απλά να μειώσει την διαφορά αλλά και να ισοφαρίσει σε 52-52 στο 28ο λεπτό και να ολοκληρώσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 55-55. Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν πραγματικό «θρίλερ» με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 34ο λεπτό, με τους Παππά και Γιάνκοβιτς να δίνουν «πνοή» στα δύσκολα στην ομάδα τους, το σκορ ήταν ξανά ισόπαλο 64-64 και ήταν εμφανές πως όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρεις. Ο Μιλάκνις έκανε δύσκολο το έργο των «πρασίνων» καθώς με ένα τρίποντο έκανε το 70-66 στο 37’, με τον Διαμαντίδη να μειώνει στο καλάθι (70-68) αμέσως μετά. Η Ζαλγκίρις όμως στα κρίσιμα τελευταία λεπτά ήταν πιο συγκεντρωμένη και ψύχραιμη, με αποτέλεσμα να φτάσει τελικά στη νίκη με 76-70 και να βάλει τον Παναθηναϊκό σε μπελάδες ενόψει της δύσκολης συνέχειας.