2015-03-15 20:07:00
Φωτογραφία για Η ΑΕΚ βρήκε κίνητρο και ψυχολογία και συνεχίζει ακάθεκτη
Το ζητούμενο για την ΑΕΚ έπειτα από τη χιονοστιβάδα που προκάλεσε το ματς της Τετάρτης, ήταν να βρει κίνητρο και ψυχολογία για να συνεχίσει στη σεζόν. Ειδικά μάλιστα σε ένα ματς που είχε πολλές απουσίες και ήταν δύσκολο λόγω του απελπιστικού αγωνιστικού χώρου. Εγινε ακόμα πιο δύσκολο, όταν ο Φωστήρας προηγήθηκε με το…καλησπέρα στο ματς. Αλλά η ΑΕΚ παίζοντας όσο χρειαζόταν, πήρε τη νίκη και συνέχισε ακάθεκτη στον βασικό στόχο που είναι η επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία και την είσοδο στα πλέι οφ με μεγάλο αβαντάζ. Στο 4ο λεπτό ο Φωστήρας κέρδισε κόρνερ, με τον Μπέλερη να πιάνει την κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ. Ωστόσο, το συγκεκριμένο τέρμα δεν επηρέασε τους παίκτες της Ένωσης, που στη συνέχεια επέβαλαν το ρυθμό τους. Στο 17ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα, με τον Αραβίδη να σεντράρει από το ύψος του κόρνερ και τον Γιόχανσον να κάνει το 1-1 με κεφαλιά. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 33ο λεπτό ο Πλατέλλας είχε την ευκαιρία να κάνει από κοντά το 2-1, με τον Γκέκα να του λέει «όχι». Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα ο ταλαντούχος επιθετικός της Ένωσης κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, μετά από σέντρα του Ζόριτς. O Ζόριτς στο 80ο λεπτό, με εντυπωσιακό γυριστό σουτ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για την Ένωση. Αξίζει να σημειωθεί ότι μεγάλο ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού σκορ είχε και ο τερματοφύλακας του Φωστήρας, Γκέκας, ο οποίος σε αρκετές φορές κατέβασε ρολά και έκοψε τους παίκτες της Ένωσης.