2015-03-18 19:45:08
Φωτογραφία για Ντεμπούτο με νίκη αλλά και αποδοκιμασίες για τον Γεωργιάδη
Έστω και στο τέλος, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του Εργοτέλη με 1-0 με γκολ του Παπαδόπουλου στο 83′. Ο Δικέφαλος ήταν καλύτερος αλλά φορτώθηκε με άγχος όσο περνούσαν τα λεπτά και δεν έμπαινε το γκολ. Τελικά, ο 34χρονος επιθετικός λύτρωσε τους γηπεδούχους με τον Γεωργιάδη να συνδυάζει με νίκη το ντεμπούτο του στον πάγκο. Δεν ήταν πάντως και η καλύτερη υποδοχή που θα μπορούσε να περιμένει ο Γιώργος Γεωργιάδης στο ντεμπούτο της τρίτης επιστροφής του στον πάγκο του ΠΑΟΚ. Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα με τον Εργοτέλη, κατά της εκφώνηση των συνθέσεων και των προπονητών των δυο ομάδων, το δικό του όνομα συνοδεύτηκε από αποδοκιμασίες από μερίδα του -έτσι κι αλλιώς- λιγοστού κόσμου που βρέθηκε στις κερκίδες της Τούμπας. Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ ο οποίος νωρίς-νωρίς έχασε δυο σπουδαίες ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ. Μέχρι το 5ο λεπτό ο Δικέφαλος είχε ένα οριζόντιο δοκάρι με τον Μακ (2′) και ένα τετ α τετ σε κενή εστία του Αθανασιάδη ο οποίος… κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ (5’΄)
. Από εκεί και πέρα, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο και την κατοχή της μπάλας και να δημιουργούν ανά διαστήματα ευκαιρίες που θα μπορούσαν να φέρουν ένα γκολ. Από την πλευρά του, ο Εργοτέλης περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο κι ήταν ελάχιστες οι φορές έφτασε στην αντίπαλη περιοχή.  Με μεγάλη φάση ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος για τον ΠΑΟΚ αλλά η κεφαλιά του Περέιρα σταμάτησε στον Καβουσάκη. Το σκορ δεν άνοιξε ούτε στο 67′ ΄μετά από σέντρα σουτ του Περέιρα και προσπάθεια του Κλάους, η μπάλα φαίνεται να πέρασε τη γραμμή αλλά ο Κομίνης δεν το είδε, όπως δεν είδε και το χέρι του αμυντικού πριν η μπάλα φτάσει στο τέρμα. Ο ΠΑΟΚ πάντως δεν είχε ρυθμό και με το πέρασμα των λεπτών φορτωνόταν και με άγχος. Ο Γεωργιάδης στο 71′ πέρασε τον Παπαδόπουλο αντί του Περέιρα ενώ στο 80′ έχασε με τραυματισμό και τον Κόστα του οποίου τη θέση πήρε ο Παπαγιαννόπουλος. Η ουσία πάντως ήταν ότι το 0-0 παρέμενε και ο Δικέφαλος έβλεπε να έρχεται άλλη μια "γκέλα" παρά την αλλαγή προπονητή. Τελικά ήρθε το 83ό λεπτό, όταν ο Κωνσταντινίδης (που άλλαξε την εικόνα από του ΠΑΟΚ στο 2ο μέρος από τα δεξιά) βρήκε τον Παπαδόπουλο και ο τελευταίος με σουτ έκανε το 1-0 λυτρώνοντας τον Δικέφαλο. Οι γηπεδούχοι μάλιστα θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρμα τους αν ο Κομίνης δεν έκλεινε τα μάτια σε πέναλτι στον Κλάους στο 85′ ή αν ο Παπαδόπουλος δε σημάδευε το δοκάρι στο 90′ όταν βρέθηκε μόνος απέναντι στον Καβουσάκη. Τελικά όμως το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.