2015-03-29 19:44:47
Φωτογραφία για ΠΟΙΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ; ΟΥΤΕ ΓΙΑ... ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ! ΠΑΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 ΣΕΤ ΚΑΙ ΚΟΥΠΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ!
Τον πέμπτο της συνεχόμενο τίτλο στο Κύπελλο Ελλάδας πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, επικρατώντας 0-3 σετ του Παναθηναϊκού στον τελικό που έγινε στο Αγρίνιο.

Τα κορίτσια του Θρύλου, για 5η συνεχόμενη χρονιά, κατέκτησαν το Κύπελλο Ελλάδας, επικρατώντας εύκολα των "πράσινων" στον τελικό του Final-4, πιάνοντας στην πρώτη θέση των κατακτήσεων τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη μετέτρεψε σε... περίπατο το "αιώνιο" ματς με τον Παναθηναϊκό, επικρατώντας των "πράσινων" σε λιγότερο από μιάμιση ώρα. Έτσι, μετά τη Σάμο (2011), την Πρέβεζα (2012), τη Σαντορίνη (2013) και την Πύλο (2014), κατέκτησε και το Αγρίνιο, σηκώνοντας και πάλι το τρόπαιο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στον τελικό, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του πρώτου σετ. Ωστόσο, οι ερυθρόλευκες, βρίσκοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση, αλλά και με αποτελεσματικό μπλοκ, ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ κι έφτασαν μάλιστα στο 20-13. Οι "πράσινες" μείωσαν προσωρινά σε 20-18, αλλά τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη πανηγύρισαν την κατάκτηση του σετ με 25-21.

Στο 2ο σετ, ο Ολυμπιακός είχε... "λυθεί" ακόμα περισσότερο και δημιούργησε τεράστια προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή, με αποτέλεσμα να μην απειληθεί ιδιαίτερα και να κάνει το 2-0 με 25-19.

Τα πράγματα φάνηκαν να γίνονται ακόμα πιο εύκολα στο 3ο σετ για τον Θρύλο, αφού βρέθηκε μπροστά από πολύ νωρίς με μεγάλη διαφορά (11-3). Οι "πράσινες" προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση και μάλιστα μείωσαν σε 19-20. Δεν άντεξαν όμως και ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-22 και μαζί τη νίκη που του χάρισε ακόμα ένα Κύπελλο.

Τα σετ: 21-25, 19-25, 22-25