2015-04-15 22:45:04
Φωτογραφία για Και τώρα η φιέστα στο Καραϊσκάκη
Οι πρωταθλητές Ελλάδας νίκησαν 3-1 στην Κομοτηνή, με το τελικό σκορ να είναι... κολακευτικό για τον Πανθρακικό, υπό την έννοια ότι είχαν 16 τελικές, τις 13 στο τέρμα και τον Αθανασιάδη να πραγματοποιεί 10 επεμβάσεις. Το πρώτο βήμα έγινε και κόντρα στον Λεβαδειακό οι «ερυθρόλευκοι» θα σηκώσουν το 42ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους. Στην Κομοτηνή ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος του ματς (56%-44% η κατοχή της μπάλας), εξαιρετικός σε ό,τι αφορά την επιθετική του παρουσία και την αποτελεσματικότητα, αλλά είχε κενά στην άμυνα. Η τριάδα των Νοτιοαμερικανών Ντομίνγκες, Χάρα και Μπενίτες είχε εξαιρετική συνεργασία, δημιούργησε πολλές φάσεις και ήταν μέσα στα γκολ των πρωταθλητών Ελλάδας. Όμως δεν επιτρέπεται για τον Ολυμπιακό να δίνει τη δυνατότητα στον Πανθρακικό να έχει τόσες ευκαιρίες (8 τελικές, οι 4 στο τέρμα). Τα δύο γκολ των Μπενίτες και Χάρα επιτεύχθησαν με τη διαφορά ενός λεπτού (9ο και 10ο λεπτό)
. Τα δύο γρήγορα γκολ χαλάρωσαν την άμυνα του Ολυμπιακού η οποία μόλις δύο λεπτά αργότερα δέχθηκε το 2-1 από τον Μπαϊκαρά, εξέλιξη που έβαλε και πάλι τους "ερυθρόλευκους" στην πρίζα. Ευτύχησαν όμως να σκοράρουν από στημένη μπάλα στο 41' (με τον Μιλιβόγεβιτς) και να αισθανθούν ανακουφισμένοι με το μαξιλαράκι ασφαλείας των δύο τερμάτων. Ευχαριστημένος από την εικόνα που έδειξαν οι παίκτες του στο σημερινό παιχνίδι με τον Πανθρακικό, έμεινε ο Βίτορ Περέιρα.  «Θέλαμε να κάνουμε ένα παιχνίδι με σοβαρότητα και σιγουριά και αυτό ακριβώς πράξαμε. Πετύχαμε τρία γκολ και είχαμε ευκαιρίες για περισσότερα. Με τη νίκη αυτή αυξήσαμε τη διαφορά μας από τη δεύτερη θέση στους έντεκα βαθμούς και θα έχουμε την ευκαιρία την επόμενη αγωνιστική να φτάσουμε στο στόχο μπροστά στους φιλάθλους μας».