2015-04-19 17:14:17
Φωτογραφία για Ζωντανός ο Πανθρακικός, πεθαμένος ο Παναθηναϊκός
Ο Πανθρακικός επικράτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού με δυο γκολ στο τέλος κάθε ημιχρόνου από τους Ιγκόρ και Τζάνη παίρνοντας μια νίκη που τον φέρνει κοντά στη παραμονή. Οι πράσινοι αν και καλύτεροι από τα προηγούμενα ματς γνώρισαν την τρίτη τους ήττα σε τέσσερα ματς. Η ομάδα της Κομοτηνής αιφνιδίασε το Τριφύλλι σκοράροντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις κάθε ημιχρόνου με τον Ιγκορ και τον Τζάνη. Προσωρινά είχε ισοφαρίσει ο Σίλντενφελντ στο 56’ για τον ΠΑΟ, που έχει σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία του Κίζα. Να σημειωθεί πως οι Πράσινοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 59’ λόγω αποβολής του Μπούρμπου. Ο Γιάννης Αναστασίου πάντως ελέγχεται για την επιλογή του να αφήσει στον πάγκο τους Μλάντεν Πέτριτς και Ντάνιελ Πράνιτς. Ο Έλληνας τεχνικός ξάφνιασε με την απόφασή του να ξεκινήσει τον Ουασίμ Μπούι, ο οποίος είχε να αγωνιστεί από τις 4 Ιανουαρίου στο ισόπαλο 0-0 των "πρασίνων" στους Ζωσιμάδες. Οι "πράσινοι" ξόδεψαν ένα ημίχρονο, έχοντας μέτρια παρουσία στα πρώτα 45 λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτίωσαν την εικόνα τους, έφτασαν στην ισοφάριση, όμως η αποβολή του Μπούρμπου στο 60ο λεπτό "δυσκόλεψε" αφάνταστα το έργο τους στο υπόλοιπο του αγώνα. Από την άλλη πλευρά, ο Πανθρακικός γνωρίζοντας πως είναι ένας αγώνας "do or die" έριξε όλα τα... όπλα του στη μάχη και κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη, κάνοντας σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.