2015-04-20 23:59:14
Φωτογραφία για Μεταμορφωμένος ο Παναθηναϊκός πήρε νίκη - οξυγόνο
Ο Παναθηναϊκός δεν θύμισε σε τίποτα εκείνον στα δύο ματς της Μόσχας, επέβαλλε στην ΤΣΣΚΑ το παιχνίδι του και με «όπλα» του την άμυνα, τα τρίποντα και τον… Νίκο Παππά, πήρε τη νίκη-θρίλερ με 86-85 και μείωσε την προημιτελική σειρά της Ευρωλίγκα σε 2-1! Ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και στο πρώτο δίλεπτο προηγήθηκε με 5-0. Η ΤΣΣΚΑ όμως δεν άργησε να αντιδράσει και απάντησε με σερί 12 πόντων για το 5-12 στο 5ο λεπτό. Η είσοδος του Νίκου Παππά έδωσε ενέργεια στους «πράσινους» και με τον Μαυροκεφαλίδη βρήκαν λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να μειώσουν σε 14-20. Εξίσου καλό ξεκίνημα έκανε ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, που με δικό του σερί επτά πόντων, προηγήθηκε με 21-20 στο 12ο λεπτό, με τρίποντο του Αντώνη Φώτση. Ο Νάντο Ντε Κολό όμως άρχισε να «πυροβολεί» από την γραμμή των τριών πόντων και με τρία δικά του τρίποντα και καλάθι του Βοροντσέβιτς, η ΤΣΣΚΑ πήρε προβάδισμα 10 πόντων (21-31) στο 16ο λεπτό
. Ο Παναθηναϊκός όμως κατάφερε με πιεστική άμυνα και τον Παππά να ξεχωρίζει, να ισοφαρίσει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 34-34. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και είχε καταφέρει χάρη στην άμυνά του να κρατήσει σε χαμηλό σκορ την ΤΣΣΚΑ. Οι «πράσινοι» όμως, ήταν «καυτοί» και στην επίθεση και με τρία διαδοχικά τρίποντα, προηγήθηκαν με 45-37 στο 22ο λεπτό. Η ΤΣΣΚΑ όμως είχε την ποιότητα να επιστρέψει άμεσα στο παιχνίδι και στο 25’ μείωσε σε 47-46 αλλά δεν προσπέρασε την ελληνική ομάδα, που στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου προηγούνταν με 56-53! Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα και στην τελευταία περίοδο, η ΤΣΣΚΑ φαινόταν να τα έχει «χαμένα» και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι «πράσινοι», που με επιμέρους σκορ 12-6, στο 35’ προηγούνταν με 68-59, ενώ με τρίποντο του Φώτση έγινε το 71-61! Η ΤΣΣΚΑ όμως κατάφερε να μειώσει σε 77-75 στο 38ο λεπτό, αλλά ο Νίκος Παππάς με τρίποντο έκανε το 80-75 στο 39’. Ο Σόνι Ουίμς όμως, με δικό του τρίποντο έκανε το 82-80 στα 23’’ για το τέλος ενώ το ίδιο έκανε και το Τεόντοσιτς για το 84-83 στα 10’’ πριν από το φινάλε. Ο Χάινς με ισοφάρισε σε 85-85 στο 39:57 αλλά ο Σόνι Ουίμς έκανε το φάουλ στο Νίκο Παππά κι αυτός με μία βολή έκανε το 86-85 και ο Παναθηναϊκός πήρε τη μεγάλη νίκη!