2015-04-23 22:43:20
Φωτογραφία για ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ... ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1 ΣΕΤ
Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος της ιστορίας του, καθώς νίκησε με 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στην Πυλαία στον πρώτο τελικό της Volley League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με δύναμη στο σερβίς και τον Γκόμεζ για ακόμα μια φορά σε τρομερή κατάσταση πανηγύρισαν τη νίκη, με τους ερυθρόλευκους να αντιδρούν μετά το 2-0 στα σετ.

Υπέρ του ΠΑΟΚ κρίθηκε το πρώτο σετ, με τους Θεσσαλονικείς να μη μπαίνουν καλά στο ματς, ωστόσο γύρισαν υπέρ τους την κατάσταση πιέζοντας πολύ στο σέρβις (6 άσοι), για να φτάσουν με άνεση στο τελικό 25-16.

Μετά από ένα επεισοδιακό δευτέρο σετ, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο τελικό 33-31 και έκανε το 2-0, παίρνοντας σοβαρό προβάδισμα για τη νίκη.

Όπως και στα δύο προηγούμενα, ο Ολυμπιακός μπήκε μπροστά στο σκορ και στο τρίτο σετ. Αυτή τη φορά, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να δαιτηρήσουν το -έστω και μικρό- προβάδισμά τους μέχρι το τέλος, φτάνοντας μέχρι το 25-20 για το 2-1.

Το τέταρτο σετ, άρχισε εντελώς… ανάποδα από τα προηγούμενα. Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ αποφασισμένος για να τελειώσει το ματς και το έκανε. Με το 25-23 του σετ σηματοδοτήθηκε το 3-1 για τον ΠΑΟΚ και το 1-0 στη σειρά των τελικών!

Ο δεύτερος τελικός την Κυριακή στο Ρέντη Τα σετ: 25-16, 33-31, 20-25, 25-23