2015-04-24 00:28:31
Φωτογραφία για Θρυλική πρόκριση του Ολυμπιακού στο Final 4
Ο Ολυμπιακός "καθάρισε" την Μπαρτσελόνα με 3-1 στις νίκες, παρά το γεγονός ότι είχε μειονέκτημα έδρας και είναι αυτός που πηγαίνει στο Final 4 της Μαδρίτης, μαζί με Ρεάλ Μαδρίτης, Φενέρμπαχτσε και ΤΣΣΚΑ. Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν τεράστια νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα με σκορ 71-68, με τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη στη λήξη του αγώνα και πάνε στο Final 4 της Ευρωλίγκας στη Μαδρίτη για να διεκδικήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο για τέταρτη φορά στην ιστορία τους! Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη από τον Ολυμπιακό, κάτι το οποίο δε φαινόταν στο σκορ μέχρι το 16’ (25-25). Από εκεί κι έπειτα η επαναφορά του Ναβάρο στο παρκέ από τον Πασκουάλ απλοποίησε ακόμη περισσότερη την επίθεση των φιλοξενούμενων. Στο ίδιο διάστημα οι Πειραιώτες συνέχιζαν να είναι άστοχοι πίσω από τα 6,75 (1/9) κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος και προηγήθηκε με +10 (29-39). Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος και με 5 σερί πόντους μείωσε γρήγορα, όμως η Μπαρτσελόνα απάντησε ξανά
. Στο τελευταίο τρίλεπτο του συγκεκριμένου δεκαλέπτου χάρη σε δύο εύστοχα του Πέτγουεϊ και 5 πόντους από τον Σπανούλη ο Ολυμπιακός προσπέρασε (50-49). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι (55-55, 35’ και 61-62, 38’), όμως η Μπαρτσελόνα στο τελευταίο δίλεπτο βρήκε πόντους από τη γραμμή των βολών, ο Πέτγουεϊ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και το σκορ έγινε 61-65 (74’’ πριν τη λήξη). Οι Πειραιώτες όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, ακολούθησαν τρίποντο του Μάντζαρη, κλέψιμο του Λαφαγέτ και κάρφωμα του Πρίντεζη για το 66-65 (41’’ πριν τη λήξη). Ο Ναβάρο με 2/2 βολές έκανε το 66-67, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης με προσωπική ενέργεια ευστόχησε για το 68-67, με τον Ναβάρο (1/2 βολές) να ισοφαρίζει. Με το άκουσμα της κόρνας της λήξης ο Γιώργος Πρίντεζης ευστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε και ο Ολυμπιακός είναι στις 4 κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης.