2015-04-28 21:00:16
Φωτογραφία για ΑΠΛΑ... ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΟΣ! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 108-65
O Oλυμπιακός λίγες μέρες πριν από την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό συνέτριψε 108-65 τον υποβιβασμένο Πανιώνιο στο ΣΕΦ με κορυφαίο τον Ματ Λοτζέσκι.

Ένας ορεξάτος και σοβαρός Ολυμπιακός προσέφερε σκορ και θέαμα στο ΣΕΦ κόντρα στον Πανιώνιο, για την 23η αγωνιστική της Α1.

Οι ερυθρόλευκοι έχτισαν με το... καλημέρα διψήφιες διαφορές και μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου είχνα ήδη "καθαρίσει" το ματς. Ο Πανιώνιος δεν είχε ιδιαίτερη τύχη μιας και αγωνιζόταν ως επί των πλείστων με παιδιά από τις ακαδημίες και δεν μπόρεσε ουδέποτε να αντισταθεί και έγινε... έρμαιο στις ορέξεις των ερυθρόλευκων.

Παρά τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε με σοβαρότητα τον Πανιώνιο. Σκόραραν και οι 12 ερυθρόλευκοι που χρησιμοποιήθηκαν, με τους έξι να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Πρώτος ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 18 με τον Μπράιαντ Ντάνστον να είχε 15.

Από την ομάδα της Νέας Σμύρνης κορυφαίος ήταν ο Κόλεμαν με 22 πόντους.

Στα καθαρά αγωνιστικά Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο ματς και με τον Ντάνστον να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό, προηγήθηκε με 12-4 ύστερα από δυόμισι λεπτά αγώνα ενώ λίγα λεπτά αργότερα η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια νούμερα (25-14 στο 7΄). Μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν ένα ισχυρό προβάδισμα 15 πόντων (32-17), με τον Σπανούλη να μοιράζει τη μια ασίστ μετά την άλλη .

Στο ίδιο μοτίβο και η δεύτερη περίοδος με τον Ολυμπιακό να βρίσκει επιθετικές λύσεις από πολλούς παίκτες και τον Πανιώνιο να μοιάζει... ανήμπορος. Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τους ερυθρόλευκου μπροστά με αέρα 23 πόντων (51-28) με τον Παπαπέτρου να προλαβαίνει την κόρνα της λήξης.

Διαδικαστικός ο χαρακτήρας του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ολυμπιακό να έχει "κλειδώσει" την υπόθεση νίκη προ πολλού και να έχει μετατρέψει το ματς σε παράσταση για ένα ρόλο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Θρύλος συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, Χάντερ και Ντάρντεν έκαναν σπουδαία δουλειά και στις δύο μεριές του παρκέ με το σκορ να φτάνει στο 60-34 στο 23’. Στο επόμενο τετράλεπτο Ο Ολυμπιακός με επιμέρους 9-2 έστειλε τη διαφορά στο +33 (69-36). Ο Λοτζέσκι ήταν... «καυτός» πίσω από τα 6.75 με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 80-43 υπέρ του Θρύλου.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να προσφέρει ουσία και θέαμα. Με κάρφωμα του Βασίλη Καββαδά διαμορφώθηκε το 94-49 στο 33’. Στο τελευταίο εφτάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεπέρασε τους 100 πόντους και έφτασε εύκολα στη νίκη με 108-65.

Δεκάλεπτα: 32-17, 51-28, 80-43, 108-65

Oλυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 6 (6ριμπ), Χάντερ 10 (3ριμπ) , Ντάνστον 15 (3ριμπ, 3ασ), Σπανούλης 7 (1τριπ, 5ασ), Ντάρντεν 11 (2τριπ, 5ασ), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 9 (7ασ), Λαφαγιέτ 1 (6ασ), Λοτζέσκι 18 (4τριπ), Αγραβάνης 12 (1τριπ, 6ριμπ), Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 12.

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος, Πετρόπουλος 2, Βεργίνης 9 (2), Σέι 12 (2), Σπυρόπουλος 2, Στρναντ 7 (1), Μπιλλής, Σταμάτης 3, Γεωργιάδης, Κόλεμαν 22, Ταμπς 8 (1).