2015-05-06 18:55:13
Φωτογραφία για ΔΕΝ... ΠΤΟΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ! ΑΡΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 58-69
Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε από τις πολλές απουσίες που είχε κόντρα στον Άρη. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους περνώντας από τη Θεσσαλονίκη με 58-69 και έφτασαν στο 24-1 στη φετινή Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο Θρύλος δεν άρχισε καθόλου καλά το παιχνίδι, ιδιαίτερα στον αμυντικό τομέα. Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν συγκέντρωση στην αμυντική τους συμπεριφορά και έτσι ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί με 24-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ιδιαίτερα άστοχοι πίσω από τα 6.75 και στη δεύτερη περίοδο και έτσι πέρασαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι. Χάντερ, Παπαπέτρου και Αγραβάνης βελτίωσαν την εικόνα της ομάδας και στις δύο μεριές τους παρκέ και έτσι ο Θρύλος κατάφερε να κάνει επιμέρους σκορ 6-16 έπειτα από εφτά λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 30-32 με τους γηπεδούχους, όμως, να αντιδρούν και να προηγούνται στο τέλος του ημιχρόνου με 38-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι βελτίωσαν ακόμη περισσότερο την άμυνα τους σε σχέση με τη δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέτρεψαν στους «κίτρινους» να σκοράρουν μόλις 11 πόντους σε δέκα λεπτά και με επιμέρους σκορ 11-19 ο Θρύλος πέρασε μπροστά με 49-55.

Συνεχόμενα τρίποντα από Λοτζέσκι και Κατσίβελη έκαναν το σκορ 52-63 στο 33’. Ο Θρύλος συνέχισε τη σπουδαία του άμυνα και έφτασε τη διαφορά στο +15 (52-67) ένα λεπτό αργότερα. Ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο τα πάντα κρίθηκαν και έτσι έμενε να γίνει γνωστή η τελική διαφορά στο σκορ.

Δεκάλεπτα: 24-16, 38-36, 49-55, 58-69

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 3 (1), Δήμας, Ριντ 13 (2), Τόμας 4, Πουλιανίτης, Χαρίσης 9, Βεζένκοφ 19 (2), Μούρτος 10 (2), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 2 (6ριμπ), Χάντερ 6 (4ριμπ), Ντάνστον 6 (4ριμπ), Σπανούλης 7 (1τριπ, 8ασ), Παπαπέτρου 10 (2ριμπ), Σλούκας 14 (1τριπ, 5ριμπ, 3ασ), Λοτζέσκι 9 (1τριπ, 7ριμπ, 3ασ, 1κοψ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 5, Αγραβάνης 5, Καββαδάς, Κατσίβελης 5.