2015-05-23 19:49:13
Φωτογραφία για ΤΡΙΠΟΝΤΗ... ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ! ΚΟΡΟΙΒΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 59-91
Ο Ολυμπιακός επικράτησε 59-91 του Κόροιβου Αμαλιάδας στον δεύτερο προημιτελικό των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, έκανε το 2-0 στη σειρά και προκρίθηκε στον ημιτελικό.

Εκεί,ο Θρύλος θα αντιμετωπίσει τον Άρη. Την πρόκριση θα πάρει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες. Την Τετάρτη (27/5) το πρώτο ματς της σειράς στις 18:30 στο ΣΕΦ.

Στα καθαρά αγωνιστικά O Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένος να το τελειώσει από το… τζάμπολ. Ντάρντεν και Ντάνστον ήταν ασταμάτητοι και έτσι ο Θρύλος προηγήθηκε με 2-12 στο 4’ και 4-20 δύο λεπτά αργότερα. Χάντερ και Πρίντεζης έκαναν πάρτι στις δύο ρακέτες με τη διαφορά να φτάνει στο +17 (8-25) και το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 11-27.

Ο Όλιβερ Λαφαγιέτ συνέχισε τη σπουδαία δουλειά των συμπατριωτών του (Χάντερ, Ντάνστον, Ντάρντεν) στο σκοράρισμα και με δέκα πόντους σε πέντε λεπτά έκανε το 16-38. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου παίζοντας καταπληκτική άμυνα και έχοντας 53% στα δίποντα και 80% στα τρίποντα(!) η διαφορά πήγε στο +25 (18-43). O Βασίλης Σπανούλης όποτε δεν μοίραζε ασίστ, σκόραρε πίσω από τα 6.75 και έτσι η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 30 με το ημίχρονο να τελειώνει με 23-52.

Στα πρώτα εφτά λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Θρύλος είχε σκοράρει μόλις τρεις πόντους (1/2 βολές, 1 δίποντο), κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 30 πόντους. Ο Λοτζέσκι, όμως, με οκτώ συνεχόμενους πόντους έκανε το 37-63 στο 29’ και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι στο 40-66.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έπαιξε όσο χρειάστηκε για να διατηρήσει με ευκολία τη διαφορά και να φτάσει τελικά στη νίκη-πρόκριση. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα με τον Θρύλο να φτάνει εύκολα στη νίκη και το τελικό σκορ να είναι 59-91.

Δεκάλεπτα: 11-27, 23-52, 40-66, 59-91.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Μάτζετ 5 (1), Γιαννακίδης 13 (3), Αγγελόπουλος, Παπαπέτρου 3 (1), Μπάουερς 10, Βασίλιεβιτς 2, Κανονίδης 4, Φιλιππάκος 2, Κιρκ 10, Ρούμπιο 6, Γαλιώτος 4, Μπατής.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 10 (2τριπ, 4ριμπ), Χάντερ 6 (4ριμπ), Ντάνστον 7, Σπανούλης 10 (2τριπ, 7ασ), Ντάρντεν 8 (2τριπ, 3ριμπ), Παπαπέτρου 3 (1τριπ, 2ριμπ), Λαφαγιέτ 13 (3τριπ, 7ασ), Λοτζέσκι 16 (4/4τριπ), Πρίντεζης 4, Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 3 (1).