2015-06-04 22:30:36
Φωτογραφία για ΚΑΙ ΤΩΡΑ... ΤΕΛΙΚΟΙ! ΑΡΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 62-79
Εντυπωσιακός, απολαυστικός και πάνω απ’ όλα... αποτελεσματικός ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Άρη, αποδεικνύοντας την ανωτερότητά του και πλέον είναι... πανέτοιμος για τους επερχόμενους τελικούς με τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν... πεισμώσει από την ήττα τους στον τρίτο ημιτελικό της σειράς και παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένοι, δείχνοντας από πολύ νωρίς ότι ήταν το απόλυτο αφεντικό και στέλνοντας ξεκάθαρο μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 79-62 τον Άρη, έκανε το 3-1 στη σειρά των ημιτελικών κόντρα στους «κίτρινους» και προκρίθηκε στον τελικό των play off της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Κυριακή (7/6, 19:30, OTE TV) ο πρώτος τελικός στο ΣΕΦ κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος και νευρικός στο ξεκίνημα με κακές επιλογές στην επίθεση. Αποτέλεσμα ήταν ο Άρης να προηγηθεί με 18-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν ρυθμό επιθετικά και έτσι κατάφεραν να πάρουν... κεφάλι στο σκορ και να κάνουν το 39-43 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα. Λοτζέσκι, Λαφαγιέτ και Σπανούλης έδωσαν λύσεις επιθετικά και έτσι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε ακόμη και με 17 πόντους (42-59) με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη για το 51-65.

Έτσι, η τελευταία περίοδος απέκτησε... διαδικαστικό χαρακτήρα μιας και ουσιαστικά ο νικητής είχε κριθεί. Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν τη διαφορά έως το τέλος της αναμέτρησης και έφτασαν στη νίκη-πρόκριση στον τελικό.

Δεκάλεπτα: 18-16, 39-43, 51-65, 62-79

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 3 (1), Τσιάρας 15 (1), Δήμας 3 (1), Ριντ 10, Τόμας 8 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 5, Βεζένκοφ 5 (1), Μπούρτος 9 (1), Σίμτσακ 2, Φλιώνης 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 5 (4ριμπ), Ντάνστον 2 (8ριμπ), Σπανούλης 14 (7ασ), Ντάρντεν 3 (3ριμπ), Σλούκας 6 (6ασ), Λαφαγιέτ 7 (1τριπ), Λοτζέσκι 13 (1τριπ), Πρίντεζης 8, Αγραβάνης 8 (2), Μάντζαρης 8 (2τριπ, 5ριμπ), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3.