2015-06-17 00:01:08
Φωτογραφία για Κι όμως, υπάρχει ακόμα το ελληνικό φιλότιμο
Η Εθνική Ελλάδος σε ένα επίσημο φιλικό απέναντι στην Πολωνια, πραγματοποίησε μια αρκετά καλή εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς κόντρα σε μια ομάδα που είναι αήττητη στον όμιλο της αν και οι Πολωνοί είχαν αρκετές απουσίες. Ο Σέρχιο Μαρκαριάν έδωσε αρκετό χρόνο για να δοκιμάσει κάποιους παίκτες σε σχέση με το παιχνίδι του περασμένου Σαββάτου και η ομάδα παρουσιάστηκε πιο σοβαρή από ότι στο ματς με τα Νησιά Φερόε, με μεγαλύτερη πειθαρχία στην άμυνα και μεγαλύτερη συγκέντρωση ενώ μπροστά προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τις λίγες φάσεις που δημιούργησε.

Μετά το 20λεπτο η Πολωνία ανέβασε την απόδοσή της και πίεσε χάνοντας σημαντική ευκαιρία με τον Μπλατζικόφσκι που απέκρουσε ο Καπίνο σε τετ α τετ και είχε και δοκάρι με τον Μίλικ σε κεφαλιά. Στο δεύτερο ημίχρονο, παρουσιάστηκε ένα εντελώς διαφορετικό θέαμα. Καμία από τις δύο ομάδες δεν ήταν… φρέσκια και δεν είχε όρεξη. Έτσι δεν υπήρξε καμία σημαντική ευκαιρία με το 0-0 να αντικατοπτρίζει στο έπακρο και την εικόνα του αγώνα. Συμπερασματικά από αυτό το παιχνίδι η Ελλάδα μπορεί να πάρει αρκετά θετικά. Από τη μία η πολύ καλή αμυντική της λειτουργία που δεν θύμισε σε τίποτα την… παιδική χαρά του προηγούμενου αγώνα και από την άλλη το γεγονός πως οι παίκτες έδειξαν περίσσιο πάθος για να φύγουν με το θετικό αποτέλεσμα από το Γκντανσκ που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως στήριγμα για τις επόμενες υποχρεώσεις της ομάδας.