2015-09-05 22:26:10
Φωτογραφία για ΠΑΛΕΨΕ ΓΙΑ ΤΟ ΒΕΛΓΙΟ Ο ΛΟΤΖΕΣΚΙ ΑΛΛΑ... *ΒΙΝΤΕΟ*
Χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, η Λετονία νίκησε 78-67 το Βέλγιο, για τον Δ’ όμιλο, ο οποίος διεξάγεται στη Ρίγα.

Για περίπου τρία δεκάλεπτα η αναμέτρηση ήταν... ντέρμπι, ωστόσο η Λετονία με ένα επιμέρους σκορ 27-15 στο τέταρτο νίκησε 78-67 το Βέλγιο, για τον Δ’ όμιλο.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο να «εκτοξεύουν» την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και εκεί ουσιαστικά να ...«καθαρίζουν» το παιχνίδι.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μέιερς και Γιανιτσένοκς με 15 και 14 πόντους, ενώ από τους Βέλγους 13 πόντους είχε ο Αξέλ Ερβέλ, με τον Ματ Λοτζέσκι να είχε 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 38-40, 52-51, 67-78