2015-09-16 10:00:20
Φωτογραφία για Σε μεγάλη φόρμα ο Μακ στον ΠΑΟΚ
Ιδιαίτερα… καυτός εμφανίζεται στο ξεκίνημα της σεζόν για τον ΠΑΟΚ ο Ρόμπερτ Μακ, με τον Σλοβάκο μεσοεπιθετικό του Δικεφάλου να έχει… οπλίσει για τα καλά. Ο 24χρονος εξτρέμ με τον γκολ που πέτυχε το Σάββατο στη Βέροια έφτασε τα 7 σε 9 αγώνες την φετινή σεζόν με την φανέλα του Δικεφάλου, φτάνοντας τα γκολ που πέτυχε πέρσι όλη την χρονιά! Συγκεκριμένα ο Μακ την περσινή χρονιά είχε 7 γκολ στο πρωτάθλημα και 1 στο Europa League, έχοντας και πέντε ασίστ. Και την περσινή περίοδο ο Σλοβάκος είχε ξεκινήσει ζεστός, έχοντας 4 γκολ στις πρώτες πέντε αγωνιστικές του πρωταθλήματος της σεζόν 2014-2015, ωστόσο στο δεύτερο μισό της περιόδου ο Μακ επηρεασμένος από την γενική κακή εικόνα του ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Την φετινή χρονιά όμως έχει ξεκινήσει ακόμα πιο εντυπωσιακά και ιδιαίτερα στα ευρωπαϊκά ματς του Δικεφάλου στα οποία μετράει έξι γκολ σε έξι παιχνίδια! Το πρώτο του φετινό γκολ μάλιστα ήταν αυτό που έδωσε πνοή στον ΠΑΟΚ στην ήττα από την Λοκομοτίβα στο Ζάγκρεμπ με 2-1
. ενώ ήταν εξαιρετικό και στο 6-0 της Τούμπας απέναντι στους Κροάτες πετυχαίνοντας δυο γκολ. Το καλύτερο του παιχνίδι όμως ήταν το 5-0 στην έδρα του Δικεφάλου απέναντι στην Μπρόντμπι, με τον Σλοβάκο να είναι σε δαιμονιώδη κατάσταση πετυχαίνοντας τρία γκολ και δημιουργώντας άλλα δυο. Το Σάββατο στην Βέροια άνοιξε τον λογαριασμό του και για το ελληνικό πρωτάθλημα, δείχνοντας ότι στην αρχή της νέας χρονιάς για τους «σπρόμαυρους» διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας.Πηγή: olapaok.gr