2015-09-27 23:00:19
Φωτογραφία για Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ στο Περιστέρι
Σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ κερδίζει με ανατροπή του σκορ προσθέτοντας άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό του. Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ κατάφερε να αποδράσει από το «Περιστέρι» με μια μεγάλη νίκη που δικαιολογημένα προκαλεί ικανοποίηση ως αποτέλεσμα αποδεικνύοντας ότι ο ΠΑΟΚ αποκτά ταυτότητα και προφίλ ομάδας που μαθαίνει να πρωταγωνιστεί κάτω από αντίξοες συνθήκες. Ακόμα και όταν τις συνθήκες αυτές τις δημιούργησε μόνη της η ομάδα, όπως και πριν από λίγες ημέρες, στο παιχνίδι με την ΑΕΚ στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε ένα βήμα πριν την αυτοκτονία, δίνοντας το δικαίωμα στον Ατρόμητο να προηγηθεί ανέλπιστα στο σκορ, αλλά στο τέλος του αγώνα, παίκτες, τεχνική ηγεσία και οπαδοί έφυγαν χαρούμενοι από το γήπεδο για την δεύτερη εκτός έδρας νίκη του Δικεφάλου στο φετινό πρωτάθλημα της Superleague. Η αναμφισβήτητη επικράτηση του ΠΑΟΚ (παρά το γεγονός ότι η απόδοση αρκετών παικτών του κυμάνθηκε κάτω του μετρίου) στο α΄ ημίχρονο (59-41 η κατοχή υπέρ του Δικεφάλου) δεν μετουσιώθηκε σε γκολ
. Η επιπολαιότητα των παικτών του Τούντορ στην τελική προσπάθεια και η έλλειψη καλής τελικής, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ατρόμητος κατάφερε μ΄ ένα ξερό σουτ του Ούμπιδες στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, να προηγηθεί στο σκορ μεταφέροντας στο στρατόπεδο του Δικεφάλου το άγχος. Οι παίκτες του Τούντορ βρέθηκαν όπως και στον αγώνα με την ΑΕΚ να κυνηγούν το σκορ, γεγονός που δημιούργησε εκνευρισμό σε σχέση και με την κούραση που διέκρινε τις κινήσεις πολλών παικτών του ΠΑΟΚ στην προσπάθεια να βρούνε ενέργεια για να ανατρέψουν το σκορ. Αβίαστα λάθη, κακές επιλογές και έλλειψη δυνάμεων αλλά τεράστια ψυχικά αποθέματα στο τέλος του αγώνα, έδωσαν τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ με τον Μπερμπάτοφ να ισοφαρίσει, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ  και στην εκπνοή κυριολεκτικά του αγώνα να πετύχει το γκολ της νίκης με τον Μακ.