2015-10-04 00:34:13
Φωτογραφία για Νίκη - χρυσάφι πέτυχε ο Παναθηναϊκός στη Ξάνθη
Μια πολύ σπουδαία νίκη στην Ξάνθη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 1-0 των Ακριτών χάρη στην κεφαλιά οβίδα του Τελάντερ στο 83' που έδωσε στους πράσινους το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο και έφερε το τριφύλλι στην κορυφή, ισόβαθμό με τον Ολυμπιακό που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Οι πράσινοι κέρδισαν για πρώτη φορά στην Ξάνθη, επί ημερών Αναστασίου, και μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα και πήραν ένα διπλό ψυχολογίας ενόψει και της συνέχειας του πρωταθλήματος. Το τριφύλλι χωρίς να πιάσει και πάλι σπουδαία απόδοση ήταν καλύτερο από την Ξάνθη και πρόσεξε αρχικά τα μετόπισθεν και εν συνεχεία έψαχνε ένα γκολ που θα του έδινε τη νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, κάτι που τελικά κατάφερε. Οι πράσινοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν την υπεροχή του αγώνα και με καλή κυκλοφορία, κυρίως στο δικό τους μισό, προσπαθούσαν να διασπάσουν την άμυνα της Ξάνθης. Κάτι το οποίο κατάφεραν μετά το 30' όταν και δημιούργησαν κάποιες φάσεις την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις μια φορά
. Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 61-39% κατοχή υπέρ των πράσινων και ελάχιστες τελικές, τέσσερις στο σύνολο τους από τις δυο ομάδες. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τις δυο ομάδες και πάλι να προσπαθούν αρχικά να κερδίσουν το χώρο του κέντρου και να προσέξουν την άμυνα τους και εν συνεχεία να βγουν στην επίθεση. Οι δυο ομάδες είχαν περισσότερες καλές στιγμές απ' ότι στο πρώτο μέρος αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ με τον πολυτιμότερο παίκτη της αναμέτρησης για το τριφύλλι, τον Ράσμους Τελάντερ ο οποίος σε μια στημένη φάση νίκησε δυο αντιπάλους και τον Τσενάμο και έβαλε το γκολ που έδωσε τη νίκη στους πράσινους.