2015-10-21 23:17:12
Φωτογραφία για Eurocup: Ο ΠΑΟΚ το πάλεψε στη Ρωσία, μα δεν τα κατάφερε
Ο ΠΑΟΚ το αρκετά κόντρα στη Ζενίτ, στην Αγία Πετρούπολη. Ωστόσο δεν κατάφερε να φύγει νικητής από τη Ρωσία. Εχασε -για πρώτη φορά φέτος στο Eurocup- με 76-66.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μπήκε καλά στον αγώνα (5-11, 4′), αλλά οι Ρώσοι γρήγορα ανέβασαν... στροφές και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 18-15. Η είκονα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και η Ζεντίτ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων (32-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο πολύ καλός Χάτσερ έδωσε λύσεις επιθετικά (19 πόντοι), μολαταύτα οι Ρώσοι όχι μόνο δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να τους προσεγγίσει στο σκορ, αλλά ανέβασαν τη διαφορά μέχρι ακόμη και στους 10 πόντους (50-40, 25′). Ο "Δικέφαλος" δεν επέτρεψε στην Ζενίτ να ανοίξει τη διαφορά αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο από αυτό.

Δεκάλεπτα: 18-15, 32-29, 56-50, 76-66.

ΖΕΝΙΤ: Αντίποφ 4, Τίμα 9, Κοσέεφ 9 (1), Κομισάροφ, Τούλσον 9 (1), Βίκριφ 12, Πούσκοφ 1, Καπούσκιν, Ντόουντελ 15, Βάλιεφ 11, Λάντρι 4, Γκολοβίν.

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 6, Βασιλειάδης 8 (2), Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 6 (1), Ντούβνιακ 7 (1), Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 19 (2), Μπάλαμπαν 9.