2015-11-13 23:59:29
Φωτογραφία για Η Ζαλγκίρις πλήρωσε τα σπασμένα
Ο Παναθηναϊκός ήθελε μια αντίδραση μετά την ήττα από την Ζιελόνα Γκόρα, στην Πολωνία και την βρήκε κόντρα στην Ζαλγκίρις Κάουνας, στην οποία… ξέσπασε με το εμφατικό 91-56, επιστρέφοντας στις νίκες (δεύτερη νίκη του στην Ευρωλίγκα για φέτος). Από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς πήραν τον έλεγχο. Φελντέιν, Ραντούλιτσα και Γιάνκοβιτς έδωσαν λύσεις στην επίθεση και η διαφορά έφτασε από νωρίς σε διψήφια επίπεδα (23-13, 7′). Το σκηνικό έμεινε ίδιο, με την «πράσινη» άμυνα να είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα για το 27-13 της πρώτης περιόδου. Με τον ίδιο ενθουσιασμό μπήκαν οι «πράσινοι« και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ραντούλιτσα και Πάβλοβιτς σκόραραν και η διαφορά ανέβηκε ξανά (32-16, 13′). Στο σημείο εκείνο οι Μότουμ και Ουλανόβας προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά (32-24, 16′). Ο έλεγχος παρέμεινε στα χέρια των παικτών του Τζόρτζεβιτς, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με διαφορά 19 πόντων (44-25)
. Με την ίδια διάθεση μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος. Φελντέιν και Γιάνκοβιτς «εκτελούσαν» με τρίποντα και σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα των παικτών του Τζόρτζεβιτς η διαφορά ανέβαινε σταδιακά (62-35, 26′). Το «τριφύλλι» δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και παρά τις προσπάθειες των Λιθουανών η διαφορά έμεινε σταθερά ψηλά για το 70-41 της τρίτης περιόδου. Όπως ήταν φυσικό το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τον νικητή να έχει γίνει γνωστός εδώ και ώρα. Το τελικό 91-56 αποτύπωσε πλήρως την εικόνα του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε κάποιος στη νίκη. Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα πραγματοποίησε εμφάνιση πολύ υψηλού επιπέδου δείχνοντας τους λόγους που οι «πράσινοι« τον έκαναν δικό τους. Από την άλλη μεριά ο Μάντας Καλνιέτις μπορεί να είναι από τους πιο ποιοτικούς παίκτες της Ζαλγκίρις, όμως απόψε σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπήκε στο… κλίμα.