2015-11-14 23:09:40
Φωτογραφία για ΘΕΛΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΟΜΑ... ΦΟΙΝΙΚΑΣ Σ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 ΣΕΤ
Την πρώτη του ήττα στη Volley League γνώρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον Φοίνικα στη Σύρο.

Οι ερυθρόλευκοι πλήρωσαν... τα λάθη τους, ειδικά στο τάι μπρέικ, και έχασαν μετά από δύο νίκες στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε δυνατά, αλλά στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο, προηγήθηκε με 15-18 και πήρε το σετ με τον Έγκλεσκαλνς να δείχνει ότι είναι σε πολύ καλή βραδιά.

Στο δεύτερο, οι παίκτες του Πιάτσα προηγήθηκαν με 17-19, αλλά στο φινάλε... «λύγισαν» και δεν κατάφεραν να επωφεληθούν και να κάνουν καθοριστικό βήμα για τη νίκη.

Στο 3ο σετ, ο Φοίνικας ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια, προηγήθηκε μέχρι και με έξι πόντους διαφορά. Οο ερυθρόλευκοι το πάλεψαν, όμως, επέστρεψαν μειώνοντας σε 22-20, αλλά δεν πέτυχαν την απόλυτη ανατροπή.

Στο 4ο, έγινε σπουδαίο παιχνίδι. Με τον Έγκλεσκαλνς να τραβάει το μεγαλύτερο... κουπί επιθετικά και δικό του τελευταίο πόντο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2 σετ και πήγε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί... προδόθηκε από τα λάθη των παικτών του Πιάτσα σε κρίσιμα σημεία και έχασε το ματς με 16-14, μετά από λάθος επιλογή του Όγκουρτσακ στην τελευταία επίθεση.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού, που έδειξε πως θέλει δουλειά ακόμα και πως δεν είναι στο 100%.

Τα σετ: 23-25, 25-23, 25-20, 24-26, 16-14