2015-11-15 09:53:07
Φωτογραφία για Η... ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΤΡΙΚΑΛΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Η σπουδαία νίκη επί της Εφές στην Κωνσταντινούπολη γρήγορα ξεχάστηκε στον Ολυμπιακό αφού άφησε πίσω της ένα σοβαρό τραυματισμού αυτόν του Πάτρικ Γιανγκ και ένα λιγότερο σοβαρό, αυτόν του Σπανούλη που όμως θα είναι και αυτός απών από το αυριανό παιχνίδι με τα Τρίκαλα BC Aries.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν για 5η φορά στην ιστορία τους στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ με τον Ολυμπιακό να μετράει τέσσερις άνετες νίκες. Οι δύο από αυτές ήταν στα Τρίκαλα.

Για την περίοδο 2013-2014, οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 84-70 (Έβανς 17, Δεληγιάννης 14 – Πέτγουεϊ 21, Παπαπέτρου 12) κυριαρχώντας από το πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκαν με 46-29.

Στην περσινή σεζόν το «διπλό» ήρθε με ανάλογο τρόπο και τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 105-87 (Ινγκραμ 15π, 7ασ, Τσούπκοβιτς 15 – Σπανούλης 25π, 5/5δ, 8ασ, Πρίντεζης 22). Προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 32-22 όμως τα Τρίκαλα BC Aries μείωσαν στους επτά στις αρχές της τρίτης περιόδου (66-73) χωρίς να αποφύγουν τη «βαριά» ήττα.