2015-11-15 19:00:30
Φωτογραφία για Οι αδυναμίες της άμυνας πονοκεφαλιάζουν τον Σκίμπε
Την Παρασκευή, στο φιλικό κόντρα στο Λουξεμβούργο, ο 50χρονος προπονητής, παρά την ντροπιαστική ήττα (1-0), έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα αναφορικά με αυτά που χρειάζεται να κάνει προκειμένου να υλοποιήσει την υπόσχεσή του. Γνωρίζει ο Γερμανός πως τον περιμένει πολλή και σκληρή δουλειά για να συμμαζέψει τα «κακώς κείμενα». Στο αγωνιστικό σκέλος -διότι εκκρεμούν και βελτιώσεις στην ψυχολογία και στην πειθαρχία- η πρώτη διαπίστωση του ομοσπονδιακού τεχνικού είναι ότι πρέπει να ρίξει το βάρος στη σωστή αμυντική λειτουργία. Προ ημερών είχε δηλώσει πως στις προπονήσεις είδε ωραία πράγματα στην οπισθοφυλακή, αλλά τελικά διαψεύστηκε στο Λουξεμβούργο. Στο πρώτο ημίχρονο οι αδυναμίες καλύφθηκαν από την επιθετική δραστηριότητα της «γαλανόλευκης». Στην επανάληψη όμως τα προβλήματα φανερώθηκαν ολοκληρωτικά. Τρεις κλασικές ευκαιρίες και ένα γκολ στο β' 45λεπτο δεν είναι και μικρός απολογισμός για έναν αντίπαλο χαμηλής δυναμικότητας όπως το συγκρότημα του Λουκ Χολτζ, που βρίσκεται στην 146η θέση του FIFA Ranking
. Το πρόβλημα για την Εθνική ομάδα δεν χρεώνεται αποκλειστικά στους αμυντικούς. Ξεκινά από την «πρώτη ζώνη» άμυνας, δηλαδή από τη μεσαία γραμμή, που δεν βοήθησε σχεδόν καθόλου ανασταλτικά. Οι Σιόβας και Κυριάκος Παπαδόπουλος, που έπαιξαν πρώτη φορά μαζί στο κέντρο της ελληνικής άμυνας (δοκιμάστηκαν από τον Μίχαελ Σκίμπε στο οικογενειακό δίτερμα της Τετάρτης), προσπάθησαν, αλλά βρέθηκαν αρκετές φορές εκτεθειμένοι από τα λάθη των Σάμαρη, Ταχτσίδη και Τζιόλη. Κόντρα στην Τουρκία, στο δεύτερο τεστ προετοιμασίας, ο Γερμανός προπονητής θα 'χει την ευκαιρία να δοκιμάσει και άλλες λύσεις προκειμένου να βελτιώσει την εικόνα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, ειδικά στην αμυντική λειτουργία.