2015-12-05 22:00:21
Φωτογραφία για Όχι τέτοια άμυνα με την Άρσεναλ
Ο  Ολυμπιακός επικράτησε με 4-3 του Πανθρακικού, σε ένα ματς που εξελίχτηκε σε θρίλερ στο τέλος με τους γηπεδούχους να βάζουν δύο γκολ και να απειλούν με την ισοφάριση! Στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν άνετα δίχως να φορτσάρουν, αλλά με τεράστια διαφορά σε τελικές προσπάθειες και κατοχή μπάλας. Στο τέλος άφησαν το παιχνίδι, δεν έπαιξαν καθόλου άμυνα και παραλίγο να το πληρώσουν. Ρόλο στην εξέλιξη του ματς έπαιξε η απόφαση του διαιτητή Καλογερόπουλου να καταλογίσει πέναλτι στο ξεκίνημα της επανάληψης και με το σκορ στο 1-1, όταν ο Φινμπόγκασον τον ξεγέλασε στο πέσιμό του στην περιοχή δίχως να τον βρει ο Σερφά. Στο 14 ο Ντουρμάζ με πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ ξεγέλασε τον Πασχαλάκη που περίμενε σέντρα και άνοιξε το σκορ, αλλά ο Πανθρακικός αιφνιδίασε με τη σέντρα τους ερυθρόλευκους που ακόμη... πανηγύριζαν και με τον Ντιγκινί που βγήκε στο χώρο, πέρασε τον Ρομπέρτο και από πλάγια ευστόχησε, ισοφάρισε άμεσα στο 15'.  Με την έναρξη της επανάληψης ο Ολυμπιακός κέρδισε το πέναλτι με τον Φινμπόγκασον να πέφτει πριν μπλεχτεί με τα πόδια του Σερφά και τον Φορτούνη να αξιοποιεί στο 48' την λανθασμένη απόφαση του Καλογερόπουλου, γράφοντας το 1-2 με το δέκατο φετινό γκολ του
. Το πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής στο 66 ήταν απολύτως ορθή απόφαση, καθώς ο Ηλιάδης ανέτρεψε καθαρά τον Καμπιάσο όταν μπήκε στην περιοχή. Ο Φορτούνης άφησε την εκτέλεση στον Φινμπόγκασον που πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Παρθενικό γκολ και για τον Σεμπά στο 80' μετά το σουτ του Ντουρμάζ και την προσωρινή απόκρουση του Πασχαλάκη, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το 1-4. Ο Πανθρακικός μείωσε στο 86 με το ωραίο γκολ του Ηλιάδη με σουτ στην κίνηση από την μπαλιά του Μπαϊκαρά. Και με τον Ντιγκινί στο 90 έκανε το 3-4 απειλώντας και με ισοφάριση στις καθυστερήσεις με τον Ηλιάδη που ζήτησε πέναλτι αλλά όπως φάνηκε πήγε να το εκβιάσει. Ο Ολυμπιακός πάντως προβλημάτισε αμυντικά λίγες μέρες πριν τον «τελικό» με την Αρσεναλ.