2015-12-11 00:01:21
Φωτογραφία για «ΕΠΙΑΣΕ»... ΛΑΜΠΟΡΑΛ Η ΕΦΕΣ! *VIDEO HIGHLIGHTS*
Η Εφές Ανατολού νίκησε με 95-86 τη Λαμποράλ Κούτσα στην Κωνσταντινούπολη, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να πάρει από τώρα την πρώτη θέση στο δεύτερο όμιλο, μην περιμένοντας τους αγώνες της δέκατης αγωνιστικής.

Παράλληλα... «έπιασε» στη δεύτερη θέση τους Βάσκους και οι δυο ομάδες θα διεκδικήσουν τη δεύτερη θέση την τελευταία αγωνιστική.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς έχαναν στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν με +4 στην τέταρτη περίοδο και με σερί κράτησαν τη διαφορά και πήραν τη μεγάλη νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ερτέλ 25 πόντους κόντρα στην παλιά του ομάδα και Σάριτς με 12 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ανταμς με 20 πόντους.

Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-46, 67-66, 95-86

ΕΦΕΣ: Τάιους 9, Μπράουν 7, Οσμάν 3, Μπατούκ 8, Σάριτς 12, Κορκμάζ 2, Γκρέιντζερ 9, Ερτέλ 25, Ντίμπλερ 8, Ντάνστον 8, Ντεβερίογλου 4

ΛΑΜΠΟΡΑΛ: Τζέιμς 14, Πλάνινιτς 8, Σενγκέλια 5, Χάνγκα 5, Μπουρούσης 12, Μπλάζιτς 15, Τιγί 7, Ανταμς 20