2015-12-11 23:59:18
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός δεν...αστειευόταν και προκρίθηκε πανηγυρικά!
Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στην Ζιελόνα Γκόρα και δίχως να κινδυνεύσει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης έφτασε δια περιπάτου στο τελικό 82-51, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στο Top 16, ενώ κόντρα στην Ζαλκγίρις θα κριθεί η θέση της ομάδας του Σάσα Τζόρτζεβιτς στον όμιλο. Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν είχαν όρεξη για… ντέρμπι. Παρά το καλό ξεκίνημα του Πονίτκα, Γκιστ και Καλάθης είχαν απαντήσεις, δημιουργώντας διαφορά (14-9, 5′). Οι Πολωνοί, όμως, είχαν έρθει με στόχο να κάνουν… ζημιά στον Παναθηναϊκό, Ο Πονίτκα ήταν μπροστάρης και με τον Χρτσάνιουκ να βοηθάει τα δεδομένα άλλαξαν (18-19, 7′). Γιάνκοβιτς και Κούζμιτς έδωσαν λύσεις κοντά στο καλάθι και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να πάρει προβάδισμα, για το 26-23, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου. Ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από Φελντέιν και Καλάθη, «χτίζοντας σταδιακά διαφορά (35-25, 13′)
. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό και μοιραία η διαφορά άνοιγε, με τον Γκιστ να δίνει λύσεις. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το «πράσινο» προβάδισμα να φτάσει μέχρι τους 15 πόντους (45-30, 18′). Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε το «τριφύλλι» στο +14 (47-33). Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα στο δεύτερο μέρος. Ο Νικ Καλάθης συνέχισε να ηγείται της προσπάθειας, ο Γκιστ προσέφερε θέαμα και με την καλή άμυνα  να παραμένει η διαφορά έφτασε μέχρι τους 23 πόντους (58-35, 25′). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των παικτών του Τζόρτζεβιτς και το 67-47 ήταν απόρροια της εξαιρετικής αμυντικής συμπεριφοράς των παικτών του Παναθηναϊκού στην τρίτη περίοδο. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τον Παναθηναϊκό να έχει εξασφαλίσει τη νίκη. Παρ’ όλα αυτά, το «τριφύλλι» συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ανεβάζοντας τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα (81-51, 39′). Το τελικό 82-51 αποτύπωσε πλήρως την ανωτερότητα του Παναθηναϊκού ο οποίος έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη. Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Νικ Καλάθης απέδειξε πως είναι ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης του Παναθηναϊκού. Όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που έκανε προσωπικό ρεκόρ πόντων! Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καμία διάθεση για αστεία στο παιχνίδι. Το «τριφύλλι» πήγε στα μέτρα του το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά και με άκρως πειστικό τρόπο έφτασε στη νίκη-πρόκριση. Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς αποδεικνύουν πως βρίσκουν τον εαυτό τους, και η συνέχεια φαντάζει ακόμα καλύτερη.