2015-12-21 10:46:08
Φωτογραφία για Ρεάλ: Η «δεκάρα» της ντροπής
Υπό φυσιολογικές συνθήκες όταν μια ομάδα νικά με 10-2 και το αποτέλεσμα αυτό... θα γραφτεί για πάντα στην Ιστορία, οι οπαδοί της θα έπρεπε να είναι χαρούμενοι. Οχι όμως και στην περίπτωση της Ρεάλ Μαδρίτης. Η “βασίλισσα” ξέσπασε στην ουραγό της Πριμέρα Ντιβισιόν, Ράγιο Βαγιεκάνο, όμως τα όσα συνέβησαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο δεν τιμούν την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ.

Καταρχάς αγωνιστικά: Η Ρεάλ προηγήθηκε μόλις στο 3′ με τον Ντανίλο, αλλά στο 12ο λεπτό έχανε με 2-1! Δείγμα ότι όλα πάνε στραβά. Κάπου εκεί αποφάσισε να επέμβει ο διαιτητής. Η Ράγιο έμεινε με δέκα παίκτες, έπειτα από αποβολή του Τίτο για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Κρόος, στο 25′ ο Μπέιλ έκανε το 2-2, ενώ λίγο αργότερα η Ρεάλ κέρδισε πέναλτι και αποβολή του Μπαένα, που δεν θα το έδινε ούτε... ο ίδιος ο Φλορεντίνο Πέρεθ. Ο Ρονάλντο ευστόχησε, δίνοντας πάλι το προβάδισμα στους Μαδριλένους, που ξαφνικά αποφάσισαν να το παίξουν “μάγκες”. Αντί να χαλαρώσουν απέναντι σε έναν αντίπαλο που έπαιζε -άδικα- με δύο παίκτες λιγότερους, αποφάσισαν να βγάλουν τα απωθημένα τους. Σκόραραν δέκα φορές και το χειρότερο είναι ότι πανηγύριζαν κιόλας λες και… πήραν το Τσάμπιονς Λιγκ. Ο κόσμος αποδοκίμασε στο ημίχρονο, ενώ στο φινάλε το μισό και πλέον γήπεδο άδειασε πριν το τελευταίο σφύριγμα.

Η κατάντια των Μαδριλένων εκφράστηκε και σε άλλες περιπτώσεις. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο νευρίασε με τον Μπέιλ, επειδή αυτός δεν του έδωσε ασίστ, αλλά σκόραρε μόνος του και φυσικά αυτό αποτυπώθηκε στο ότι ο Ουαλός πέτυχε τέσσερα γκολ, έναντι δύο του Πορτογάλου. Επίσης, υπήρξαν και δύο περιπτώσεις στο δεύτερο μέρος, όπου οι παίκτες της Ρεάλ ζήτησαν έντονα πέναλτι, χωρίς αυτό να υπάρχει!

Με αφορμή τα δέκα γκολ της Ρεάλ, δείτε τις πιο ευρείες νίκες των «μερένχες» τα τελευταία 20 χρόνια στην Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο γκολ για την Ρεάλ Μαδρίτης, μόλις από το 5ο λεπτό, όταν και ο Μπέιλ βρήκε τον Ντανίλο και αυτός νίκησε τον Γιόελ για το 1-0 της «Βασίλισσας». Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν αυτή που περίμεναν άπαντες. Πέντε λεπτά αργότερα, στο 10’, η Ράγιο έφερε το παιχνίδι στα ίσα, όταν και ο Αμάγια νίκησε στον αέρα την Μαδριλένικη άμυνα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Νάβας, για το 1-1. Μάλιστα, πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων, η Ράγιο έφτασε στην ολική ανατροπή. Ήταν το 12ο λεπτό, όταν και ο Ζοσάμπεδ εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων και με κεφαλιά νίκησε τον Νάβας, «παγώνοντας» το Μπερναμπέου, 1-2.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, όμως, σημειώθηκε η φάση που, ουσιαστικά, άλλαξε και την ροή της αναμέτρησης, καθώς η Ράγιο αναγκάστηκε να συνεχίσει το παιχνίδι με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Τίτο για αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω στον Κρόος. Όπως ήταν αναμενόμενο, από το αμέσως επόμενο λεπτό, οι γηπεδούχοι βγήκαν «λυσσαλέα» στην επίθεση, με στόχο το γκολ της ισοφάρισης και τα κατάφεραν στο 26’, όταν και ο Ντανίλο έκανε την σέντρα και ο Μπέιλ με άπιαστη κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, για το 2-2.

Το… δράμα συνεχίστηκε για την Ράγιο, καθώς, τρία λεπτά μετά το γκολ του Μπέιλ, ο Μπαένα αντίκρισε την δεύτερη κάρτα του διαιτητή για μαρκάρισμα πάνω στον Σέρχιο Ράμος, με την «Βασίλισσα» να κερδίζει πέναλτι και την ομάδα από το Βαγιεκάνο να συνεχίζει με εννιά παίκτες. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Κριστιάνο Ρονάλντο, που δεν λάθεψε, δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του με 3-2, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ακόμα ένα τέρμα για τους γηπεδούχους, όταν και ο Μπέιλ μετέτρεψε σε γκολ την εξαιρετική μπαλιά του Χάμες.

Πολλοί ήταν αυτοί που περίμεναν την Ρεάλ Μαδρίτης να… κατεβάζει ταχύτητα στο β’ μέρος, σεβόμενη το γεγονός πως η αντίπαλος της έπαιζε με δύο παίκτες λιγότερους, όμως χρειάστηκαν μόλις δέκα λεπτά για να διαψευστούν, όσα χρειάστηκαν και οι γηπεδούχοι για να σημειώσουν ακόμα δύο τέρματα, αρχικά στο 49’ με τον Μπενζεμά και στην συνέχεια, στο 54’ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο.. εφιάλτης της Ράγιο δεν είχε τελειωμό και στο 62’ο Μπέιλ έκανε τα προσωπικά του τέρματα τρία, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 7-2, ενώ στο 71’ και πάλι ο Ουαλός, έφτασε σε «καρέ» τερμάτων, πετυχαίνοντας το 8-2 για τους «Μερέγχες».

Ήταν φανερό, πλέον, πως οι Μαδριλένοι έψαχναν μανιασμένα… διψήφιο αριθμό τερμάτων και στο 80’ ο Μπενζεμά πέτυχε το 9-2, για να φτάσουμε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν και ο Γάλλος έβαλε τέλος στο… μαρτύριο των φιλοξενούμενων, διαμορφώνοντας το απίστευτο Ρεάλ Μαδρίτης – Ράγιο Βαγεκάνο 10-2., που φέρνει το συγκρότημα του Ράφα Μπενίτεθ στους 33 πόντους και στο -2 από την κορυφή και τις Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης, που έχουν από ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Ντανίλο, Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο (62’ Βάσκεθ), Κρόος, Μόντριτς, Χάμες (65’ Κόβατσιτς), Ρονάλντο, Μπενζεμά, Μπέιλ (74’ Αρμπελόα).

Ράγιο Βαγεκάνο: Γιόελ, Τίτο, Ζε Κάστρο (81’ Μονσιέλ), Αμάγια, Νάτσο, Μπαένα, Τρασχόρας, Ζοσάμπεδ, Λας, Ερνάντεζ (21’ Κουίνι), Γκερέρα. Tromaktiko