2015-12-30 23:59:15
Φωτογραφία για Δεν του πάνε τα εκτός έδρας ματς
Ο Παναθηναϊκός σε ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει με αξιώσεις και έχασε με 82-75 από την Φενέρμπαχτσε. Παρόλα αυτά όμως, αν είχε διάρκεια στο παιχνίδι του, θα μπορούσε να πάρει τη νίκη μέσα στην Κωνσταντινούπολη. Αν και ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι, όσο κυλούσαν τα λεπτά ισορροπούσε την κατάσταση και έβρισκε σκορ είτε από την περιφέρεια, είτε κοντά στο καλάθι. Κι όλα αυτά σε ένα παιχνίδι στο οποίο ήταν… θεατής στο δεύτερο μέρος ο Δημήτρης Διαμαντίδης. Ντατόμε και Ούντοχ έκαναν ό,τι ήθελαν σε άμυνα και επίθεση και αυτό είχε σαν συνέπεια οι γηπεδούχοι να «χτίσουν» προβάδισμα (10-0, 3′). Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ανέλαβε δράση και με δικές του προσπάθειες μείωσε, με τον Γιάνκοβιτς να γράφει το 28-18. Η εικόνα του «τριφυλλιού» άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η καλή άμυνα από τους παίκτες του Τζόρτζεβιτς, αλλά και η παρουσία του Καλάθη έφεραν τη διαφορά στο -4 (39-35, 16′)
. Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς παρέμενε αξιόπιστος, περιφερειακά και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το προβάδισμα να μείνει στα χέρια των γηπεδούχων για το 46-43 του πρώτου μέρους. Σε κανένα σημείο του τρίτου δεκαλέπτου το «τριφύλλι» δεν έχασε την επαφή του με το σκοράρισμα. Τουναντίον, με την καλή άμυνα, αλλά και τον Νίκο Παππά κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (56-56, 27′). Η επιμονή του «τριφυλλιού» το έβαλε και μπροστά στο σκορ με τον Πάβλοβιτς (56-58, 28′). Η… χαρά όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς με επί μέρους 6-0 από Σλούκα, Ούντοχ και Μπογκντάνοβιτς οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τα ηνία για το 62-58. Το σκηνικό έμεινε ίδιο στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Φενέρ διατηρούσε τον έλεγχο, όμως ο Παναθηναϊκός έμενε κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι, όμως σε κρίσιμα σημεία βρήκαν λύσεις από Άντιτς και Μπογκντάνοβιτς και σφράγισαν» τη νίκη τους λίγο πριν από το τέλος του αγώνα, όταν έστειλαν τη διαφορά στους 10 πόντους (82-72, 39′). Το τελικό σκορ βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 82-75.