2016-01-09 22:00:28
Φωτογραφία για Ο Ανέστης κράτησε την ΑΕΚ ζωντανή
Ακόμα μια νίκη πήρε η ΑΕΚ, την τρίτη για το 2016, καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο της Ξάνθης και συνέχισε να μαζεύει βαθμούς, πριν τα συνεχόμενα ντέρμπι, με τον Ανέστη να αποκρούει πέναλτι, κρατώντας ζωντανό τον Δικέφαλο. Οι Κιτρινόμαυροι είχαν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση και βρισκόταν συνεχώς στην επίθεση, με το πρώτο γκολ να έρχεται στο 10ο λεπτό. Ο Μάνταλος μετά από ατομική ενέργεια έπιασε ένα δυνατό σουτ, ο Τσενάμο έδιωξε αρχικά την μπάλα, με τον Αραβίδη να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 1-0. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν καλή για την ΑΕΚ, καθώς στην πρώτη μόλις φάση της Ξάνθης, ο Νιέτο βρήκε με σέντρα τον Σολτάνι στην πλάτη της άμυνας, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να ισοφαρίσει τον αγώνα στο 17ο λεπτό. Στο 32ο λεπτό η Ένωση ζητάει πέναλτι, καθώς ο Αραβίδης βγήκε σε τετ α τετ, με τον Τσενάμο να πέφτει πάνω του και τον διαιτητή να μην δίνει τίποτα. Η φάση αυτή άναψε τα… αίματα στο ΟΑΚΑ με το ματς να παίρνει ακόμα πιο δυνατό ρυθμό. Στο 53ο λεπτό ο Βάργκας έβγαλε ωραία την μπάλα στον Μπαρμποσα, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση και έκανε το 2-1, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κουκουλάκης έδωσε πέναλτι στην Ξάνθη, με τον Νιέτο να αναλαμβάνει την εκτέλεση, ωστόσο ο Ανέστης δήλωσε παρών, κατέβασε ρολά και κράτησε στην ΑΕΚ ζωντανή στον αγώνα. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Ξάνθη πίεσε ώστε να ισοφαρίσει, αλλά οι παίκτες της ΑΕΚ στάθηκαν στο ύψος τους και δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους.